Muhibbî Dîvânı'nda cami ve unsurları
The mosque and its elements in Muhibbi's Divan
- Tez No: 928199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HİLAL KALKANDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sanat Tarihi, Religion, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Şair padişahlar arasında önemli bir yere sahip olan Kanûnî Sultan Süleyman, seferlerle dolu olan hayatında, devlet işlerinin yoğunluğuna rağmen şiire çok önem vermiş ve vakit ayırmıştır. Kaleme aldığı şiirlerinin sayısına bakıldığında, devlet işleri ile beraber bu şiirlerin ne zaman yazıldığını düşünmek, insanı hayret içerisine düşürmektedir. İlim ve sanat sevdalısı olan Sultan Süleyman döneminde özellikle şairler yüksek mertebelere erişmişlerdir. Çünkü o, caizeyi bol bol uygulayan bir sultandır. Bu çalışmada, görkemli padişahlığının yanı sıra aynı zamanda usta bir divân şairi olan ve“Muhibbî”mahlasını kullanan Sultan Süleyman'ın şiirlerinde cami ve caminin muhtevasında bulunan unsurlara yer verilmiştir. Çalışmanın amacı; cami ve unsurlarının Sultan Süleyman'ın şiirlerinde nasıl kullanıldığını, ne şekilde işlendiğini açıklamak ve ayrıca cami ve unsurlarının şairin şiirlerine etkisinin ne derecede olduğunu tespit etmektir. Üç bölümden oluşan çalışmada ilk olarak girişte cami ve camilerle ilgili kavramların şiir dünyasında nasıl yer edindiğini ifade ettikten sonra bu kavramların şairler üzerindeki etkilerinin nasıl olduğu açıklanmıştır. Birinci bölümde, Sultan Süleyman'ın hayatı, şahsiyeti, edebî kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, camilerin tarihsel süreci, fonksiyonları ve edebiyatta yeri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Muhibbî dîvânı'nda geçen cami ve cami ile ilgili unsurlar şiirleriyle birlikte analiz edilmiştir. Son olarak sonuç bölümünde çalışma kısaca özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the poet sultans, Kanuni Sultan Süleyman, who holds an important place, despite the intensity of state affairs in his life filled with campaigns, has attached great importance to poetry and devoted time to it. When one considers the number of poems he penned, thinking about when these poems were written alongside state affairs is truly astonishing. During the reign of Sultan Süleyman, who was a lover of knowledge and art, especially poets reached high ranks. Because he was a sultan who generously practiced prize. In this study, the mosque and the elements in its content are included in the poems of Sultan Süleyman, who, in addition to his magnificent sultanate, was also a master divan poet and used the pseudonym“Muhibbî”. The aim of the study is to explain how mosques and their elements are used in Sultan Süleyman's poems, how they are elaborated, and also to determine to what extent mosques and their elements influenced the poet's poems. In the study, consisting of two parts, initially in the introduction section, after expressing how concepts related to mosques have found their place in the world of poetry, it has been explained how these concepts affect the poets. In the first section, Sultan Süleyman's life, personality, literary character, and works are discussed. In the second section, the historical process of mosques, their functions and their place in literature are examined. In the third section, the elements related to mosques mentioned in Muhibbî's Divan are analyzed along with his poems. Finally, in the conclusion section, the study is briefly summarized.