Nonspesifik kronik boyun ağrısı olan fabrika işçilerinde ergonomi eğitimi ile uygulanan kayropraktik tedavinin etkinliğinin incelenmesi
The effectiveness of chiropractic treatment combined with ergonomic training in factory workers with nonspecific chronic neck pain
  1. Tez No: 928202
  2. Yazar: DENİZ BALIKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, uzun süreli boyun ağrısı yaşayan fabrika işçilerine uygulanan kayropraktik tedavinin, ergonomi eğitimiyle desteklenerek ağrı düzeyi, uyku kalitesi ve fonksiyonel kayıplar üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Üç aydan uzun süredir boyun ağrısı olan 45 erkek katılımcı (18-65 yaş), randomize olarak üç gruba ayrılmıştır: Kayropraktik Tedavi ve Ergonomi Eğitimi grubu (KTG, n=15), Sham Manipülasyon Tedavisi ve Ergonomi Eğitimi grubu (SMTG, n=15) ve yalnızca Ergonomi Eğitimi alan Kontrol Grubu (KG, n=15). KTG'de kayropraktik yüksek hızda düşük genlikli (HVLA) manipülasyon ve mobilizasyon teknikleri uygulanırken, SMTG'de benzer bir protokol sham manipülasyonla gerçekleştirilmiştir. Her üç grup, dört hafta boyunca haftalık ergonomi eğitimi almıştır. Değerlendirmelerde Numerik Ağrı Skalası, Bournemouth Boyun Ağrısı Anketi, Boyun Engellilik Sorgulama Anketi ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of chiropractic treatment combined with ergonomic training on pain intensity, sleep quality, and functional impairments in factory workers with chronic neck pain. Forty-five male participants (18–65 years) with neck pain lasting over three months were randomly assigned to three groups: the Chiropractic Treatment with Ergonomic Training group (KTG, n=15), the Sham Manipulation Treatment with Ergonomic Training group (SMTG, n=15), and the Control Group (KG, n=15), which received only ergonomic training. The KTG underwent ergonomic training along with high-velocity, low-amplitude (HVLA) cervical spinal manipulations and mobilization techniques. The SMTG received sham manipulations with similar mobilization techniques, and the KG received only ergonomic training. All groups participated in ergonomic training once a week for four weeks, with KTG and SMTG receiving their respective treatments in addition. Participants were evaluated before and after interventions using the Numeric Pain Rating Scale, Bournemouth Neck Pain Questionnaire, Neck Disability Index, and Pittsburgh Sleep Quality Index. Intergroup analysis revealed statistically significant differences between groups after the interventions.