Bazı bitkisel ürünlerin hepatotoksik etkilerinin İn Vitro ve İn Silico yöntemlerle araştırılması
Investigation of hepatotoxic effects of some herbal products using In Silico and In Vitro methods
  1. Tez No: 928201
  2. Yazar: NURAN COŞKUN ULUÇAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ÜLKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez kapsamında Ayurvedik Atractylis Lancea, Stevia rebaudiana ve Senecio vulgaris, bitkilerinin aktif moleküllerinin hepatotoksik etkileri in vitro ve in silico yöntemlerle incelenmiştir. Çoğu insan bitkisel ürünleri yaşamlarının sağlıklı bir biçimde devamını sağlamak ya da bazı semptomlardan kurtulmak amacıyla kullanmaktadır. Günümüzde kullanılan sentetik ilaçların çoğu orjinini bitkilerden almaktadır. Ayurvedik bitkisel ürünler, bitkisel oldukları için doğal ve güvenilir olduğu varsayılan ürünlerdir. Advers etkilerin ve yan etkilerin oluşturduğu korku nedeniyle geleneksel reçeteli(sentetik) ilaçlara karşı artan antipati ile birlikte, genel hasta popülasyonları giderek artan bir şekilde akut ve kronik hastalıklarının tedavisi için tamamlayıcı ve alternatif ilaçlara yönelmektedirler. Genel yanılgı, doğal bitkisel bazlı müstahzarların toksisiteden yoksun olduğu ve bu nedenle kullanımlarına bilinçsiz şekilde kısa ve uzun süre devam edildiği yönündedir. Son zamanlarda iyi performans gösteren gözlemsel çalışmalar, Ayurvedik bitkisel ürünlerin hepatotoksik potansiyelini doğrulamıştır. Bu tez kapsamında, Ayurvedik olarak sıklıkla kullanılan Asteraceae familyasına ait diterpen glikozit ve pirolizidin alkoloidi içeren sırasıyla Atractylis lancea, Stevia rebaudiana ve Senecio vulgaris bitkilerinin ana bileşenlerinden olan Atraktilozid A, Steviosid, Senesionin ve Senesionin N-Oksit'in HepG2 hücrelerinde, MTT (3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyumbromür) ve LDH (Laktat dehidrojenaz) testi kullanılarak hücre canlılığı ve hücre membran bütünlüğü incelenmiştir. In silico bir veri seti oluşturularak yeni geliştirilen yöntem ile tahmin edilen toksik etkiler, in vitro yöntem ile bulunan sonuçlarla karşılaştırılmış ve in silico yöntemin doğruluğu araştırılmıştır. Ksenobiyotiklerin risk değerlendirmesinde oluşabilecek tehlikelerin öngörülmesi açısından toksisite mekanizmalarının aydınlatılması önem arz etmekte olup, tez çalışmamızın ulusal ve uluslararası literatüre önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hepatotoxic effects of the active molecules of the Ayurvedic plants Atractylis lancea, Stevia rebaudiana, and Senecio vulgaris have been investigated using in vitro and in silico methods. Most people use herbal products to maintain their health or relieve certain symptoms. Today, many synthetic drugs are derived from plants. Ayurvedic herbal products are generally considered natural and safe due to their plant-based nature. With the growing antipathy towards traditional prescription (synthetic) drugs, largely driven by concerns over adverse effects and side effects, general patient populations are increasingly turning to complementary and alternative medicines for the treatment of both acute and chronic diseases. A common misconception is that natural, plant-based preparations are free from toxicity, which leads to their indiscriminate use over short and long periods. Recent well-conducted observational studies have confirmed the hepatotoxic potential of Ayurvedic herbal products. In this thesis, the main components of Atractylis lancea, Stevia rebaudiana, and Senecio vulgaris, which belong to the Asteraceae family and contain diterpenoid glycosides and pyrrolizidine alkaloids, namely Atractyloside A, Stevioside, Senecionine, and Senecionine N-Oxide, were studied for their effects on HepG2 cells. Cell viability and membrane integrity were assessed using the MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) and LDH (Lactate dehydrogenase) tests. An in silico dataset was created, and toxic effects were predicted using a newly developed method. These predictions were compared with the results obtained through in vitro methods, and the accuracy of the in silico approach was evaluated. Elucidating the mechanisms of toxicity is essential for predicting potential hazards in the risk assessment of xenobiotics, and it is believed that our thesis will make a valuable contribution to both national and international literature.