Kan akışı kısıtlama antrenmanının fizyolojik parametreler ve anaerobik güç üzerine etkisi
The effect of blood flow restriction training on physiological parameters and anaerobic power
- Tez No: 928210
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET PEKEL, ÖĞR. GÖR. MUSTAFA ALTUNSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, 6 haftalık düşük yüklü kan akışı kısıtlama antrenmanını ile geleneksel yüksek yüklü direnç antrenmanının kalp hızı değişkenliği parametreleri ve anaerobik güç üzerine etkisini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Araştırmaya rekreasyonel düzeyde aktif 22 sağlıklı erkek gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar, ön testlere katıldıktan sonra rastgele kan akışı kısıtlama antrenman grubu (BFR, n=10), geleneksel yüksek yüklü direnç antrenman grubuna (HL-RT, n=12) ayrılmıştır. Kan akışı kısıtlama antrenman grubu leg press egzersizini 1TM'nin %30'u ve LOP'un %60'ı oranında kan akışı kısıtlanarak 30-15-15-15 tekrar ve 30 sn dinlenme verilerek uygulanmıştır. Geleneksel yüksek yüklü direnç antrenman grubu leg press egzersizini 1TM'nin %70'i ile 3 set 12 tekrar ve 90 sn dinlenme verilerek uygulanmıştır. Kalp hızı değişkenliği parametreleri, dikey sıçrama yüksekliği, relatif kuvvet ve güç parametreleri, bacak çevresi ölçümleri ve leg press 1TM kuvveti 6 hafta ve haftada 3 gün uygulanan antrenman programı başlangıcında ve sonunda ölçülmüştür. Kalp hızı değişkenliği parametreleri, dikey sıçrama yüksekliği, relatif kuvvet ve güç parametreleri, bacak çevresi ölçümleri ve leg press 1TM kuvveti bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Araştırmada incelenen ortalama nabız, RR interval, LF/HF oranı, LF zirve ve HF zirve dışında tüm değişkenlerde zamana göre değişim anlamlı bulunmuştur (p0,05) ve“Grup x Zaman”(p>0,05) etkileşiminde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda kalp hızı değişkenliği parametreleri ve anaerobik güç üzerine her iki antrenman yöntemi benzer etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of 6 weeks of low-load blood flow restriction training and traditional high-load resistance training on heart rate variability parameters and anaerobic power. Twenty-two recreationally active healthy men participated in the study. The participants were randomly divided into blood flow restriction training group (BFR, n=10) and traditional high-load resistance training group (HL-RT, n=12) after participating in pre-tests. The blood flow restriction training group performed the leg press exercise by restricting blood flow at 30% of 1TM and 60% of LOP with 30-15-15-15-15 repetitions and 30 s rest. The traditional high load resistance training group performed leg press exercise with 70% of 1TM for 3 sets of 12 repetitions and 90 s rest. Heart rate variability parameters, vertical jump height, relative strength and power parameters, leg circumference measurements and leg press 1TM strength were measured at the beginning and end of the training program applied for 6 weeks and 3 days a week. There was no statistically significant difference between the groups in terms of heart rate variability parameters, vertical jump height, relative strength and power parameters, leg circumference measurements and leg press 1TM strength (p>0.05). In all variables analyzed in the study except mean pulse rate, RR interval, LF/HF ratio, LF peak and HF peak, the change over time was found significant (p0.05) and“Group × Time”(p>0.05) interaction. In line with the findings obtained, it can be said that both training methods have similar effects on heart rate variability parameters and anaerobic power.