Lomber dar kanal olgularında mikroskobik unilateral yaklaşım ile bilateral dekompresyon ve total laminektomi tekniklerinin klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical results of microscopic unilateral approach and bilateral decompression and total laminectomy techniques in cases of Lumbar stenosis
- Tez No: 928223
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLAGÜ KAPTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Lomber dar kanal (LDK) tanısı ile kliniğimizde iki farklı teknik ile opere edilen olguların klinik sonuçları karşılaştırılmış ve retrospektif olarak analiz edilmiştir. Materyal ve Metot: Dokuz Eylül Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde Ocak 2019-Ocak 2024 yılları arasında lomber dar kanal nedeni ile opere edilmiş hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Toplamda 120 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, kullandıkları ilaçlar ve kullanılan cerrahi tekniklerin post-operatif dönemde Oswestry Skalası (Oswestry Disability Index)'na ve VAS (Vizüel Analog Skala) skoruna ve komplikasyonlara etkisi karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda opere edilen 120 hastanın yaş ortalaması 58.04 ± 15.52 (27-87)'ydi. Hastaların 66'sı (55%) kadın ve 54'ü (45%) erkekti. Mikroskobik unilateral yaklaşım ile bilateral dekompresyon (MUYBD) ile opere edilen hastalarda 30 kadın 30 erkek hasta, total laminektomi tekniği ile opere edilen hastalarda 24 (%66.7) erkek 36 (%33.3) kadın hasta bulunmaktadır. Hastaların ortalama hastane yatış süresi 2.1 ± 0.42 gün olarak hesaplandı. MUYBD tekniği ile opere edilen hastaların 30'u L4-5 seviyesinden (%50), total laminektomi tekniği ile opere edilen hastaların 25'i L4-5 seviyesinden (%41.7) opere edilmiş olup en sık işlem uygulanan seviye L4-5 seviyesidir. Hastaların hiçbirinde post-operatif ek nörolojik defisit gelişmedi. MUYBD ile opere edilen hastalarda daha düşük ODI ve VAS skorları elde edilirken VAS skorlarındaki düşüşte istatiksel olarak anlamlı sonuç elde edildi. MUYBD uygulanan hastaların ikisinde (%3.3) total laminektomi uygulanan hastaların ise dördünde (%6.7) dural tear gelişmiştir. Total laminektomi grubunda bir hastada hematom gelişmesi sebebiyle hasta re-opere edilmiştir. Her iki grupta da hastalarda post-operatif cerrahi alan enfeksiyonu gelişmesi görülmemiştir. Sonuç: Çalışmamızda MUYBD tekniği ile opere edilen hastaların skorlarında daha fazla düşüş saptandığı ve bu düşüşün VAS skorlarında istatiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Hastaların cinsiyet ve yaş farkının sonuçlara etkisi anlamsız bulunmakla beraber diyabetes mellitusun ve pre-operatif motor defisit varlığının hastanın ODI skorundaki düşüşte istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: The clinical outcomes of cases operated on in our clinic with two different techniques for the diagnosis of lumbar spinal stenosis (LSS) were compared and analyzed retrospectively. Materials and Methods: Patients who underwent surgery for lumbar spinal stenosis at the Department of Neurosurgery, Dokuz Eylül University, between January 2019 and January 2024 were retrospectively reviewed. A total of 120 patients were included in the study. The demographic characteristics, comorbidities, medications, and the effects of surgical techniques on the Oswestry Disability Index (ODI), Visual Analog Scale (VAS) scores, and complications in the postoperative period were compared. Results: The mean age of the 120 operated patients in our study was 58.04 ± 15.52 years (range: 27-87). Of the patients, 66 (55%) were female, and 54 (45%) were male. Among patients operated with the microscobic unilateral approach for bilateral decompression (MULBD) technique, there were 30 female and 30 male patients, while in the group operated with the total laminectomy technique, there were 24 (66.7%) males and 36 (33.3%) females. The average hospital stay was calculated as 2.1 ± 0.42 days. In patients operated with the MULBD technique, 30 were operated at the L4-5 level (50%), and in those operated with the total laminectomy technique, 25 were operated at the L4-5 level (41.7%), making L4-5 the most frequently treated level. No additional postoperative neurological deficit developed in any of the patients. Lower ODI and VAS scores were observed in patients operated with the MULBD technique, and the decrease in VAS scores was statistically significant. Dural tears occurred in two (3.3%) of the patients operated with the MULBD technique and in four (6.7%) of the patients in the total laminectomy group. One patient in the total laminectomy group was re-operated due to hematoma development. Postoperative surgical site infection was not observed in either group. Conclusion: In our study, a greater reduction was observed in the scores of patients operated with the MULBD technique, and this reduction was statistically significant in VAS scores. While gender differences were found to have no significant impact on the outcomes, the presence of diabetes mellitus and preoperative motor deficits had a statistically significant effect on the reduction in ODI scores.