Yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının kişilik özellikleriyle ilişkisi-nin incelenmesi
The investigation of relationship between social media addiction and personality traits in adults
- Tez No: 928224
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bağımlılık kümülatif ve tekrarlayan bir beyin hastalığıdır. Sosyal medya bağımlılığı, davranış bağımlılıklarının arasında yer alan ve internet kullanımının artmasıyla yaygınlaşan bağımlılık çeşididir. Bu çalışmada yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığıyla kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Örneklem grubu 100 kişi olarak belirlenmiştir. Online ortamda çalışmaya gönüllü olan 100 hastaya ulaşılması hedeflenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik form, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği: Yetişkin Formu ve Taştan Kişilik Tipleri Ölçeği kullanılacak, veriler SPSS programı aracılığı ile analiz edilecektir. Çalışmada edinilen veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sosyo- demografik sorular için frekans tablosu oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin varyans ve homojenlikleri test edilmiş, ikili karşılaştırmalarda Independent Samples t testi, çoklu karşılaştırmalarda One Way Anowa testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiyi belirlemek için ise Pearson Correlation ilişki testi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Addiction is a cumulative and recurring brain disease. Social media addiction is a type of addiction that is among behavioral addictions and has become widespread with the increase in internet use. This study aims to examine the relationship between social media addiction and personality traits in adults. The sample group was determined as 100 people. It was aimed to reach 100 patients who volunteered to work in an online environment. The sociodemographic form, Social Media Addiction Scale: Adult Form and Taştan Personality Types Scale will be used as data collection tools in the study, and the data will be analyzed through the SPSS program. The data obtained in the study was analyzed using the SPSS-27 program. A frequency table was created for socio-demographic questions. The variance and homogeneity of the obtained data were tested, Independent Samples t test was used for pairwise comparisons, and One Way Anowa test was used for multiple comparisons. Pearson Correlation relationship test was performed to determine the relationship between variables.