Vakumlu koşu bandında yapılan yürüyüşün kas oksijenasyonuna etkisinin incelenmesi
The effect of walking on a vacuum treadmill on muscle oxygenation
- Tez No: 928239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN YILMAZ GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, vakumlu ve normal koşu bandında yürüyüş sırasında kas oksijenasyonu (SmO2) farklılıklarını inceleyerek, vakumlu koşu bandının kas oksijenasyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında katılımcılar, maksimum kalp hızının %65-75 aralığında olacak şekilde orta şiddetli bir egzersiz programına tabi tutulmuş ve her iki koşulda 30 dakika süreyle yürütülmüştür. Araştırmaya, yaşları 18 ile 30 arasında değişen toplam 34 sağlıklı kadın dahil edilmiştir. Katılımcıların quadriceps femoris kası üzerine, kas oksijen monitörü yerleştirilmiş ve SmO2 değerleri ölçülmüştür. Aynı zamanda katılımcıların kalp hızı, kan basıncı, algılanan zorluk derecesi, solunum frekansı, oksijen saturasyonu, deri altı yağ kalınlığı ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi sonuçları değerlendirmeye alınmıştır. Bu ölçümler sonucunda vakumlu ve vakumsuz yürümede vital bulgular egzersizin normal fizyolojik değişimlerine uyumlu olarak değişiklik göstermiştir. İstirahat döneminde vakumlu ve vakumsuz yürüyüş öncesinde SmO2 ve total hemoglobin (THb) değerleri arasında anlamlı fark olmadığını (p>0,05), ancak yürüyüş sırasında (p0,05). Bu durum, her iki yürüyüş türünde kan dolaşımının doğru orantılı şekilde arttığını göstermektedir. Sonuç olarak, vakumlu koşu bandının egzersiz sırasında ve sonrasında kas oksijenizasyonunu olumlu yönde etkilediğini ve bu etkinin, egzersiz fizyolojisi açısından önemli olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, vakumlu koşu bandının fizyolojik etkilerini anlamaya ve egzersiz protokollerine yeni bir perspektif kazandırmaya katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of the vacuum treadmill on muscle oxygenation (SmO2) by examining differences during walking on a vacuum and normal treadmill. Participants underwent a moderate-intensity exercise program, maintaining a heart rate between 65-75% of their maximum heart rate, and walked for 30 minutes under both conditions. A total of 34 healthy women aged between 18 and 30 were included in the study. A muscle oxygen monitor was placed on the quadriceps femoris muscle to measure SmO2 values. In addition, participants' heart rate, blood pressure, perceived exertion level, respiratory rate, oxygen saturation, subcutaneous fat thickness, and International Physical Activity Questionnaire results were evaluated. The measurements revealed that vital signs changed in accordance with the normal physiological changes of exercise under both vacuum and non-vacuum walking conditions. While there were no significant differences in SmO2 and total hemoglobin (THb) values at rest prior to vacuum and non-vacuum walking (p>0.05), the values measured during walking (p0.05). This indicates that blood circulation increased proportionally in both walking conditions. In conclusion, the vacuum treadmill positively affects muscle oxygenation during and after exercise, and this effect may be significant from an exercise physiology perspective. This study contributes to understanding the physiological effects of the vacuum treadmill and provides a new perspective for exercise protocols.