Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinde diyet kalitesi, depresyon, anksiyete ve stres durumunun çocuklardaki beslenme durumuna etkisi
Effects of diet quality, depression, anxiety and stress on nutritional status in parents of children with autism spectrum disorder
- Tez No: 928242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu, sosyal iletişimdeki bozukluk ve kısıtlı davranış kalıplarıyla karakterize bir nörogelişimsel bozukluktur. Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların ebeveynleri, çocuğun özel gereksinimlerinden dolayı zorluklarla karşılaşmaktadır. Karşılaşılan bu zorluklar otizm spektrum bozukluğu olan çocuğun ebeveynlerinde depresyon, kaygı ve strese yol açabilmektedir. Ebeveynlerin yaşadıkları depresyon, anksiyete ve stres ise hem kendilerinin hem de çocuklarının beslenme durumunu olumsuz etkileyebilmektedir. Buna rağmen otizm spektrum bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinde görülen psikolojik problemlerin ebeveynlerin ve çocukların beslenme durumuyla ilişkisine dair yeterince araştırma bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu çalışmada, otizmli çocuğu olan annelerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri ile kendi beslenme durumları ve çocuklarının beslenme durumları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu çalışma, Bursa ilindeki dört özel eğitim kurumda eğitim gören 121 anne ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği Kısa Formu, Otizm Öğün Davranış Kısa Ölçeği, Beslenme Problemlerini Tarama Aracı, Besin Tüketim Sıklığı Formu ve Besin Tüketim Kaydı Anketi kullanılmıştır. Bu çalışmada, annelerin depresyon ve anksiyete düzeyleri ile otizmli çocuğun sınırlı besin çeşitliliği, besin reddi, gıda seçiciliği, gıda reddi ile ilişkili davranış problemleri ve beslenme ile ilgili davranış problemleri gibi beslenme problemleri arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Bu çalışmada ayrıca otizm spektrum bozukluğu olan çocukların annelerinin stres düzeyleri ile otizme özgü davranışlar, besin reddi, gıda reddi ile ilişkili davranış problemleri ve beslenme ile ilgili davranış problemleri gibi beslenme durumları arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Çalışmada son olarak, otizm spektrum bozukluğu olan çocukların annelerinin diyet kalitesi ile çocuklarının diyet kalitesi arasında pozitif bir ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder characterized by impaired social communication and restricted behavioral patterns. Parents of children with autism spectrum disorder face difficulties due to the special needs of their children. These difficulties can lead to depression, anxiety and stress in parents of children with autism spectrum disorder. The depression, anxiety and stress experienced by parents can negatively affect both their own and their children's nutritional status. Despite this, there is not enough research on the relationship between the psychological problems seen in parents of children with autism spectrum disorder and the nutritional status of the parents and their children. Therefore, in this study, the relationships between the depression, anxiety and stress levels of mothers with autistic children and their own nutritional status and the nutritional status of their children were examined. This study was conducted with 121 mothers receiving education in four special education institutions in Bursa. In the study, Demographic Information Form, Depression Anxiety Stress Scale Short Form, Autism Meal Behavior Short Scale, Feeding Problems Screening Tool, Food Consumption Frequency Form and Food Consumption Record Questionnaire were used as data collection tools. In this study, a positive relationship was found between the depression and anxiety levels of the mothers and the nutritional problems of the autistic child such as limited food variety, food refusal, food selectivity, behavioral problems related to food refusal and behavioral problems related to nutrition. In addition, a positive relationship was found between the stress levels of the mothers of children with autism spectrum disorder and nutritional status such as autism-specific behaviors, food refusal, behavioral problems related to food refusal and behavioral problems related to nutrition. Finally, a positive relationship was found between the diet quality of the mothers of children with autism spectrum disorder and the diet quality of their children.