Sağlıklı beslenme müdahalesinin otizm spektrum bozukluğu olan çocukların yaşam kalitesine etkisi
The effect of healthy nutrition intervention on the quality of life of children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 851892
  2. Yazar: SEDA ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. ASLI UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, son altı ayda otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış çocuklarda sağlıklı beslenme müdahalesinin yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya, Ankara Üniversitesi Otizm Uygulama ve Araştırma Merkezine başvuran 3-6 yaş arası 45 (15 OSB'li müdahale, 15 OSB'li kontrol ve 15 sağlıklı kontrol) çocuk ve ebeveyni dahil edilmiştir. Otizm spektrum bozukluğu olan müdahale grubundaki çocukların ebeveynlerine 16 hafta süre ile sağlıklı beslenme eğitimi verilmiş, diğer gruplara herhangi bir eğitim verilmemiştir. Çocukların yeme davranışlarını belirlemek için Davranışsal Pediatrik Beslenme Değerlendirmesi Ölçeği (DPBDÖ), çocukların uyku alışkanlıklarını ve kalitesini değerlendiren Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA)-kısaltılmış formu, OSB'li çocukların ebeveynlerinin yaşam kalitelerini değerlendirmek amacı ile Otizmde Yaşam Kalitesi Anketi-Ebeveyn Sürümü (OYKA-E) ebeveynlere sorulmuştur. Çocukların fiziksel aktivite durumları, ekran maruziyetleri, besin tüketim sıklıkları ve miktarları, besin tüketim kayıtları, bazı antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı ve boy ölçümleri) çalışma başlangıcında ve 16 hafta sonunda kaydedilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan çocukların %73,3'ünü erkekler, %26,7'sini kızlar oluşturmuştur. Çalışma sonunda müdahale grubundaki OSB'li çocukların fiziksel aktivite sıklıkları artmış (p0,05). Otizm spektrum bozukluğu olan müdahale grubunun yumurta, yağlı tohum, taze meyve, çay tüketim sıklığı artmış; krem peynir, hazır meyve suları, gazlı içecekler, salam, sosis, sucuk, pastırma, tereyağı, şeker, bal, reçel, pekmez ve paketli ürünlerin tüketim sıklığı azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the effect of healthy nutrition intervention on the quality of life in children diagnosed with autism spectrum disorder (ASD) in the last six months. Forty-five children aged 3-6 (15 intervention with ASD, 15 control with ASD, and 15 healthy control) who applied to Ankara University Autism Intervention and Research Center and their parents were included in the study. Parents of children in the intervention group with ASD were given healthy nutrition education for 16 weeks, but no education was given to the other groups. Behavioral Pediatrics Feeding Assessment Scale (BPFAS) to determine children's eating behaviors, Child Sleep Habits Questionnaire (CSHQ) to evaluate children's sleep habits and quality, Quality of Life in Autism Questionnaire -Parent Version (QOLA-P) to evaluate the quality of life of parents of children with ASD were asked to parents. Children's physical activity status, screen exposure, food consumption frequency and amount, food consumption records, and some anthropometric measurements (body weight and height measurements) were recorded at the beginning of the study and at the end of 16 weeks. The data were evaluated using the SPSS package program. Of the children participating in the study, 73.3% were boys and 26.7% were girls. At the end of the study, the frequency of physical activity of children in the intervention group with ASD increased (p0.05). The frequency of egg, oilseed, fresh fruit, and tea consumption in the intervention group with ASD increased; the frequency of consumption of cream cheese, packaged fruit juices, carbonated drinks, salami, hot dogs, sausage, pastrami, butter, sugar, honey, jam, molasses, and packaged products has decreased.