Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin deliryum ile ilgili görüşleri ve uygulamaları: Niteliksel çalışma
Views and practices of nurses working in intensive care about delirium: Qualitative study
  1. Tez No: 928259
  2. Yazar: ŞERİFE SARGIN APTİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN GÜNÜŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma yoğun bakımda çalışan hemşirelerin deliryumla ilgili görüşlerini ve uygulamalarını açıklaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma kalitatif araştırma yöntemlerinden biri olan tanımlayıcı kalitatif tasarımdadır. Araştırma Türkiye'nin Bursa ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini kalp damar cerrahi yoğun bakım kliniğinde çalışan ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklem ile seçilen 20 hemşire oluşturmuştur. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak toplanmış ve tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda dört tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar deliryuma ilişkin algılar, deliryumu olan bireyin bakımı, deliryumu olan bireye bakım vermenin etkileri ve baş etme/ baş edememe dir. Araştırmaya katılan hemşirelerin çoğu deliryumlu bireye bakım vermeyi olumsuz algılamaktadır. Hemşirelerin deliryumu gözlem ve deneyimleri ile tanıdıkları, deliryumu daha çok hiperaktif bulguları ile fark ettikleri görülmüştür. Hemşireler genellikle deliryum geliştikten sonra müdahalelerde bulunmaktadırlar. Müdahalelerin çoğunluğu non-farmakolojik hemşirelik müdahaleleri olmakla beraber doktor orderı ile farmakolojik müdahalelerde de bulundukları anlaşılmıştır. Hemşireler bakım verirken çoğunlukla zorlayıcı duygular hissetmekte ve sıkıntı yaşamaktadırlar. Bazı hemşireler bu zor duygularla bakım vermekten kaçınma, nöbetin bitmesini bekleme gibi kaçınarak baş etmeye çalışırken bazı hemşireler sosyal destek arayarak aktif baş etme yöntemlerini kullanmaktadır. Cerrahi yoğun bakımın olağan iş yüküne eklenen deliryumlu hasta bakımı hemşirelerin iş yüklerini arttırmakta, bakımda zorlanmalarına ve zorlayıcı duygular yaşamalarına neden olmaktadır. Beklediği desteği bulamayan hemşireler baş etmekte zorlanmakta ve meslekten soğuma duyguları hissetmektedirler. Hemşirelerin deliryumlu hasta bakımında yaşadığı sorunların daha görünür olması için bilgilerini ve deneyimlerini meslektaşları, süpervizör hemşire ve hastane yönetimi ile paylaşacakları bir ortam oluşturulmalıdır. Bu konuya dikkat çekilmeli, hemşirelerin ihtiyaç duyduğu iş gücü ve eğitim desteği sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to clarify the views and practices of nurses working in intensive care units regarding delirium. The research is in descriptive qualitative design, which is one of the qualitative research methods. The research was conducted in a training and research hospital in Bursa, Turkey. The sample of the study consisted of 20 nurses working in the cardiovascular surgery intensive care clinic and selected by criterion sampling from purposeful sampling methods. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using the thematic analysis method. As a result of the research, four themes emerged. These themes are the perceptions towards delirium, the care of the individual with delirium, the effects of caring for the individual with delirium, and the coping/inability to cope. Most of the nurses participating in the study perceive providing care to individuals with delirium negatively. It was observed that nurses recognized delirium through their observations and experiences, and noticed delirium mostly through hyperactive findings. Nurses usually intervene after delirium develops. Although the majority of interventions were non-pharmacological nursing interventions, it was understood that pharmacological interventions were also made upon doctor's order. They often feel challenging emotions and experience distress while providing care. While some nurses try to cope with these difficult emotions by avoiding caregiving or waiting for the shift to end, some nurses use active coping methods by seeking social support. Caring for patients with delirium, which is added to the usual workload of surgical intensive care, increases the workload of nurses, causes them to have difficulty in care and experience challenging emotions. Nurses who cannot find the support they expect have difficulty coping and feel alienated from the profession. In order to make the problems experienced by nurses in the care of patients with delirium more visible, an environment should be created in which they can share their knowledge and experiences with their colleagues, supervisor nurses and hospital management. Attention should be drawn to this issue, and the workforce and educational support that nurses need should be provided.