Sağlık Bilimleri öğrencilerinin toplum sağlığı yönetimi boyutunda sağlıklı yaşam kalitesi
Healthy quality of life of health science students in the dimension of public health management
- Tez No: 928258
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin toplum sağlığı yönetimi boyutunda sağlıklı yaşam kalitesine ilişkisinin incelenmesidir. Bu çalışma İstanbul ilinde bulunan üniversitelerde yürütülmüştür. İlişkisel tarama modeli kullanıldı ve betimsel bir çalışmadır. Örneklem Kasım 2024 - Aralık 2024 arasında oluşturuldu. Toplam 284 kişi anketi doldurdu, 277 kişi dahil edilme kriterini karşıladı. Bu çalışmanın veri toplama araçlarını; Demografik veri formu, Yaşam kalitesi ve toplum sağlığına yönelik anket, SF-36/SF-20 yapılandırılmış sağlık algısı ve yaşam kalitesi anketi oluşturmaktadır. Ruhsal sağlık algısı, Fiziksel sağlık algısı ve Sosyal aktivite kısıtlamaları gibi değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi uygulandı. Araştırmaya yazılı bilgilendirilmiş onamı alınan 18-24 yaş aralığındaki sağlık bilimleri öğrencileri dahil edildi. Bu araştırmada sağlık algıları ve yaşam kalitesi ile ilgili elde edilen veriler arasında istatiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between health sciences faculty students' healthy quality of life in the dimension of public health management. This study was conducted at universities in Istanbul. Relational scanning model was used and it is a descriptive study. The sample was created between November 2024 and December 2024. A total of 284 people completed the survey, 277 people met the inclusion criteria. Data collection tools of this study; Demographic data form, survey on quality of life and public health, SF-36/SF-20 structured health perception and quality of life survey. Pearson correlation analysis was applied to examine the relationships between variables such as mental health perception, physical health perception and social activity restrictions. Health sciences students aged 18-24, whose written informed consent was obtained, were included in the study. In this study, statistically significant results were obtained among the data obtained regarding health perceptions and quality of life.