Ideologies, emotions, and anti-immigrant stance in the context of türkiye: a social media analysis through natural language processing (NLP) techniques
Türkiye bağlamında ideolojiler, duygular ve göçmen karşıtlığı: doğal dil işleme (NLP) yöntemleri ile sosyal medya analizi
- Tez No: 928261
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda, dünya genelinde artan göç hareketleri, birçok bölgede göçmen karşıtı söylemlerin ve tartışmaların yoğunlaşmasına neden olmuştur. Türkiye, göçmenler ve mülteciler için en fazla göç alan ülkelerden biri olarak bu tartışmaların merkezinde yer almaktadır. Batı Avrupa ve ABD'de yapılan araştırmalarda, sağ ideolojilerin genellikle göçmen karşıtlığı ile ilişkilendirildiği bilinse de, Türkiye gibi Batılı olmauyan ülkelerdeki dinamikler yeterince incelenmemiştir. Bu çalışma, Türkiye'de ideolojik pozisyonlar ile duygusal tepkilerin göç konusundaki kamuoyu tutumlarını nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamakta ve Duygusal Zeka Teorisi (AIT)'ni temel almaktadır. Bu teori, özellikle korku, kaygı ve öfke gibi duyguların siyasi yargı ve davranışları şekillendirmedeki rolünü vurgular. Çalışma, Twitter'dan elde edilen sosyal medya verilerini kullanarak ideolojiler ve duygular arasındaki etkileşimin Türkiye'deki göçmen karşıtı tutumları nasıl şekillendirdiğini analiz etmektedir. Göçle ilgili tweetleri sınıflandırmak ve göçmen yanlısı ya da karşıtı tutumları tespit etmek için, BERTurk ve TurkishBERTweet gibi önceden eğitilmiş BERT tabanlı modellerin ince ayar yapıldığı Doğal Dil İşleme (NLP) teknikleri kullanılmıştır. Bulgular, Batı Avrupa ve ABD'de yaygın olarak gözlemlenen sağ ideolojiler ile göçmen karşıtlığı arasındaki geleneksel ilişkiyi sorgulamakta ve Türkiye'deki sağ ve sol ideolojiler arasında daha karmaşık görüşlerin var olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca, AIT''nin açıkladığı gibi, öfke, kaygı ve korku gibi duyguların ideolojik tutumları pekiştirebileceğini ya da değiştirebileceğini vurgulamaktadır. Bu duygular ile ideolojiler arasındaki etkileşim, Türkiye'nin benzersiz siyasi ve sosyal bağlamında göç söyleminin nasıl şekillendiğine dair derinlemesine bir bakış sunarak, kamuoyunun daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, global migration has been on the rise, leading to intensified debates and growing anti-immigrant sentiment in many parts of the world. Türkiye, as one of the leading host countries for immigrants and refugees, has become a focal point in these discussions. Despite extensive research in Western Europe and the U.S., where right-wing ideologies are often linked with anti-immigrant views, the dynamics in non-Western countries like Türkiye are less explored. This study aims to investigate whether there is an interaction between ideological positions and emotional responses in shaping public stances toward immigration in Türkiye, incorporating Affective Intelligence Theory (AIT), which emphasizes the role of emotions—particularly fear, anxiety, and anger—in shaping political judgment and behavior. The research utilizes social media data sourced from Twitter to analyze the interaction between ideologies and emotions in shaping anti-immigrant sentiment. Natural Language Processing (NLP) techniques, including fine-tuned pre-trained BERT-based models like BERTurk and TurkishBERTweet, are employed to classify immigration-related tweets and detect pro- and anti-immigrant stances. The findings challenge the conventional association between right-wing ideologies and anti-immigrant sentiment commonly observed in Western Europe and the U.S., revealing a more complex range of views across both right- and left-wing ideologies in Türkiye. The study further highlights how emotions, as explained by Affective Intelligence Theory, can either reinforce or shift ideological stances on immigration. This interaction between emotions and ideologies provides deeper insights into the complex dynamics shaping immigration discourse in Türkiye, offering a nuanced understanding of public sentiment.