Ehl-i kitabın inanç ve uygulamalarına yönelik Kur'an'ın tasavvuru ve eleştirel yaklaşımı
The tasawwur and critical approach of the Qur'an towards the beliefs and practices of ahl-al kitab
- Tez No: 928272
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, aslı ilahî vahye dayanan Tevrat ve İncil'e sıklıkla atıfta bulunmakla birlikte bu metinlerin takipçileri olan Yahudi ve Hristiyan toplulukların inanç ve pratiklerini de eleştirel bir yaklaşımla değerlendirmektedir. Bu çalışma, Kur'ân-ı Kerîm'in“Ehl-i kitap”olarak tanımladığı Yahudi ve Hristiyanlara yönelik eleştirel yaklaşımını ayrıntılı bir şekilde tespit ve incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Kur'ân âyetlerinde yer alan eleştiriler doğrultusunda Yahudi ve Hristiyanların inanç sistemlerini ve bunlara bağlı pratikleri, Kur'ân bağlamında nasıl ele alındığını incelemektedir. Özellikle Allah, melekler, kutsal kitaplar ve peygamberler gibi temel inanç unsurlarına ilişkin yaklaşımlar, Kur'ân-ı Kerîm'in bu konularda ortaya koyduğu eleştiriler ışığında değerlendirilmekte ve analiz edilmektedir. Çalışma, öncelikle ilgili âyetlerin tespit ve sınıflandırılmasını ardından bu âyetlerin klasik ve modern tefsirlerle birlikte akademik literatür ışığında değerlendirilmesini kapsamaktadır. Araştırma Ehl-i kitabın Allah, melekler, kitaplar ve peygamberler konusundaki iddialarına yönelik Kur'an'da yer alan eleştirileri sistematik bir biçimde sunmaktadır. Çalışmada belirlenen başlıklar altında Ehl-i Kitabın inanç ve uygulamalarının Kur'an tarafından nasıl reddedildiği ve bu reddin gerekçeleri ayrıntılı şekilde ele alınarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Quran frequently referents to the Towrah and the Bible, which are originally based on divine revelation, and also critically evaluates the beliefs and practices of the Jewish and Christian communities that follow these texts. This study aims to identify and examine in detail the Quran's tasawwur and critical approach towards Jews and Christians, whom it defines as "People of the Book The research examines how the belief systems of Jews and Christians and their practices related to them are addressed in the context of the Quran in line with the criticisms included in the Quranic verses. In particular, approaches to basic belief elements such as Allah, the angels, the holy books and the prophets are evaluated and analysed in the light of the criticisms the Quran puts forward on these issues. The study first covers the identification and classification of the relevant verses, and then the evaluation of these verses in the light of academic literature together with classical and modern commentaries. The research systematically presents the criticisms in the Quran regarding the claims of the Ahl-al Kitab regarding Allah, the angels, the books and the prophets. Under the headings determined in the study, how the way the beliefs and practices of the Ahl-al Kitab are rejected by the Quran and the reasons for this rejection are examined in detail.