Erken çocukluk eğitiminde e-portfolyo kullanımının öğretmenlerin deneyimleri ve uygulamaları açısından incelenmesi
Examining the use of e-portfolios in early childhood education from the perspective of teachers' experiences and practices
- Tez No: 928271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE FERDA BEDEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken çocukluk eğitiminde e-portfolyo kullanımının öğretmenlerin deneyimleri ve uygulamaları açısından incelenmesidir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmada, öncelikle e-portfolyo kullanım sürecine dair öğretmenlerin öngörülerini belirlemek amacıyla ön görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ardından, bir e-portfolyo ortamı olarak tasarlanan MiniPort platformunun öğretmenler tarafından kullanımı sekiz hafta boyunca gözlemlenmiş ve süreçteki deneyimlerini ve sürece dair görüşlerini incelemek için hem süreç sırasında hem de süreç tamamlandığında görüşmeler yapılmıştır. MiniPort'taki kullanıcı eylemleri doküman analiziyle, gözlem ve görüşme verileri ise içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Ayrıca, gözlemlerden elde edilen verileri desteklemek amacıyla öğretmen ve araştırmacı günlükleri tutulmuş ve analiz edilmiştir. Ön görüşme analizlerinde, öğretmenlerin e-portfolyo sürecinin çocuğun aktif katılımını destekleyeceğini, ancak velilerle etkileşimde olası sorunlar yaşanabileceğini öngördükleri belirlenmiştir. MiniPort'taki kullanıcı eylemleri incelendiğinde, öğretmenlerin kullanım stratejilerinin velilerle kurdukları etkileşimi etkilediği ve hem süreç değerlendirme hem de ürün odaklı belgeleme eğiliminde oldukları görülmüştür. Çocuk katılımının çoğunlukla evdeki süreçlere ve velilere bırakılması, MiniPort'un çocuk merkezli pedagojik potansiyelini sınırlandırmıştır. Bununla birlikte, çocukların sürece ilişkin farkındalığı ve belgeleme konusundaki talepleri, çocuk katılımına katkı sağlamıştır. MiniPort, pedagojik dokümantasyon ve öğretmen-veli-çocuk etkileşimine önemli katkılar sağlasa da iş yükü ve teknik zorluklar temel sınırlılıklar olarak öne çıkmıştır. Daha etkili bir kullanım için teknik altyapının iyileştirilmesi ve çocuk katılımını destekleyici uygulamaların geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Çocuk katılımının genellikle veli aracılığıyla sağlanması ve sınıf içi süreçlerde zayıf kalması, öğretmenlerin e-portfolyo sürecine ilişkin olumlu görüşleri ve çocuk katılımının önemine dair farkındalıkları ile uygulamaları arasındaki uyumsuzluğu göstermektedir. Bu durum, çocuk katılımını artırmak için daha bütüncül ve uygulanabilir stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini işaret etmektedir. Genel olarak, bu çalışmanın bulguları, erken çocukluk eğitiminde e-portfolyo kullanımının ürün odaklı belgeleme, veli ve çocuk katılımının artırılması ve zenginleştirilmesi gibi boyutlarda önemli bir destek sunma potansiyeline işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the use of e-portfolios in early childhood education from the perspectives of teachers' experiences and practices. The research was designed as a qualitative study using a case study model. Initially, pre-use interviews were conducted to identify teachers' predictions regarding the e-portfolio process. Subsequently, the use of the MiniPort platform, designed as an e-portfolio environment, was observed for eight weeks. Interviews were conducted during and after this period to explore their experiences and perspectives on the process. User activities on MiniPort were analyzed through document analysis, while observation and interview data were analyzed using content analysis. Teachers and researcher journals were also maintained and analyzed to support observational data. The pre-use interview analyses revealed that teachers anticipated e-portfolios to support children's active participation but also foresaw potential challenges in parent interactions. Analysis of user activities on MiniPort demonstrated that teachers' usage strategies influenced their interactions with parents and exhibited tendencies toward both process-oriented and product-oriented documentation. Delegating child participation mainly to at-home activities and parents limited MiniPort's child-centered pedagogical potential. However, children's awareness of the process and their interest in documentation positively contributed to their participation. While MiniPort significantly enhanced pedagogical documentation and teacher-parent-child interactions, workload and technical challenges emerged as key limitations. The findings underscore the need for improved technical infrastructure and the development of applications that better support child participation. The fact that children's participation is often facilitated through parents and remains weak in classroom processes highlights a discrepancy between teachers' positive perceptions of the e-portfolio process and their awareness of the importance of child participation versus their actual implementation practices. This finding highlights the need for more holistic and practical strategies to enhance child participation. Overall, the findings indicate that e-portfolios hold significant potential to support product-oriented documentation, enrich parent and child engagement, and contribute to early childhood education practices.