Türkiye'deki kadın ve çevre aktivistlerinin direnişi üzerinden inşa edilen ekofeminizmin özellikleri
The characteristics of ecofeminism constructed through the resistance of women and environmental activists in Turkey
- Tez No: 928287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ALTINBAŞ UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki çevre hareketlerinde aktif rol alan ve çevre aktivizminde ön saflarda bulunan ekofeminist kadınların özelliklerini ele almaktadır. Bu amaçla, ekofeminizm ve çevre hareketleri gibi anahtar kavramlar tanımlanmıştır. Ayrıca, Türkiye'de kadın çevre hareketlerinde yer alan aktivistlerin mücadelesi üzerinden inşa edilen ekofeminizmin temel özellikleri araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemiyle kurgulanmıştır. Araştırmada, Ekoloji Kadın Birliği Deklarasyonu (2021), Akbelen'in Kadınları (2023) ve İkizköylü Kadınların Akbelen Ormanı Mücadelesi (2023) adlı videolar söylem ve tematik analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Çalışma, çevre hareketleri bağlamında inşa edilen ekofeminizmin temel ilkelerini incelemekte ve ekofeminizmin özelliklerini, yaklaşımlarını, teorilerini ve aktivist örgütlenmelerini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the characteristics of ecofeminist women who actively participate in environmental movements in Turkey and take a leading role in environmental activism. For this purpose, key concepts such as ecofeminism and environmental movements have been defined. Additionally, the study is shaped around the fundamental question of what characteristics define ecofeminism as constructed through the struggles of women involved in environmental movements in Turkey. The study is designed using a qualitative research methodology. It employs discourse and thematic analysis of the videos Ecology Women's Union Declaration (2021), The Women of Akbelen (2023), and The Women of İkizköy's Akbelen Forest Struggle (2023). Within this framework, the study examines the fundamental principles of ecofeminism constructed within environmental movements and explores the approaches, theories, and activist organizations related to ecofeminism.