Mutfakta birlik ve farklılık: Yahudi ve Müslüman topluluklarının gıda ve tüketim alışkanlıklarının karşılaştırılması
Unity and difference in the kitchen: A comparison of the food and consumption habits of Jewish and Muslim communities
- Tez No: 928286
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DİLİSTAN SHIPMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Yahudi ve Müslüman topluluklarının gıda ve tüketim alışkanlıkları karşılaştırılmıştır. İki mutfak arasındaki benzerlikler ve farklılıklar incelenmiştir. Koşer ve helal gıdanın içerikleri ele alınmıştır. Bu iki inançta, hangi hayvanların yasak olduğundan, nelerin yenilip nelerin içilemeyeceğine değinilmiştir. Bu tez, iki toplum arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların anlaşılmasına katkıda bulunarak, kültürel çeşitliliği ve kapsamlı bir anlayışı arttırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the food and consumption habits of Jewish and Muslim communities were compared. The similarities and differences between the two cuisines were examined. The contents of kosher and halal food were addressed. Within this context, discussions were held on which animals are prohibited from being eaten or consumed. This thesis aims to contribute to understanding the similarities and differences between the two communities, thereby enhancing cultural diversity and fostering a more comprehensive understanding.