A design framework for combat systems of enemy NPCs in soulslike genre
Soulslike türünde düşman NPC'lerin dövüş sistemleri için bir tasarım çerçevesi
- Tez No: 928288
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu makale, soulslike oyun türündeki düşman NPC'lerin dövüş mekaniklerini tasarlamak için sistematik bir çerçeve sunmaktadır. Dark Souls 3'ün bosslarına dair detaylı bir taksonomi gerçekleştirerek, araştırma yakın dövüş, menzilli saldırılar, hareket ve dayanıklılık mekanikleri gibi temel dövüş unsurlarını kategorize etmektedir. Önerilen çerçeve, teorik kavramlarla pratik uygulamaları birleştirerek oyun geliştiricilere zorlu ve ilgi çekici düşman davranışları oluşturmak için bir araç takımı sunmaktadır. Dark Souls 3'ten alınan vaka incelemeleri, bu tasarım ilkelerinin pratikte nasıl uygulanabileceğini gösterirken, AI ile üretilen boss karşılaşmalarına dair fikirler, gelecekte uyarlanabilecek içerik yaratımı için imkanları vurgulamaktadır. Bu tez, dövüş mekaniklerini analiz etmek ve bu alanda yenilik yapmak için ortak bir dil oluşturarak oyun tasarımı literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper presents a systematic framework for designing combat mechanics for enemy NPCs in the soulslike games. By conducting a detailed taxonomy of the bosses of Dark Souls 3, the research categorizes core combat elements such as melee, ranged, movement, and integrity mechanics. The framework bridges theoretical concepts and practical applications, offering game developers a toolkit to craft challenging and engaging enemy behaviors. Case studies from Dark Souls 3 demonstrate the practical implementation of these design principles, while insights into AI-generated boss encounters highlight possibilities for future adaptive content creation. This thesis contributes to game design literature by establishing a common language for analyzing and innovating in combat mechanics.