Coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknolojileri ile acil durum erişebilirlik analizi: Kaçkar İtfaiye İstasyonu örneği
Accessibility analysis of fire stations using geographical lnformation systems and remote sensing technologies: A case of Kaçkar Fire Station
  1. Tez No: 928302
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Acil durumlarda hizmet veren kurumlardan itfaiyenin olaylara ulaşım süresi yapılan müdahalede çok önemlidir. Günümüz teknolojilerinden Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı analizler kullanılarak acil durumlarda en etkili şekilde müdahale için bu sistemlerden yararlanılmakta ve çeşitli problemlerin çözümünde etkili bir araç haline gelmiştir. Bu çalışma da, Coğrafi Bilgi Sistemleri üzerinden acil durum erişebilirlik analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı, Kaçkar İtfaiye Amirliği sorumluluk alanı içerisinde yer alan Pazar, Ardeşen ve Fındıklı ilçe sınırları içerisinde, acil durumlarda hizmet vermek amacıyla bir adet itfaiye istasyonu yer almaktadır. Araştırma alanında itfaiye hizmeti, belediyelerin oluşturmuş olduğu yerel yönetim birliği tarafından verilmektedir. Karadeniz coğrafyası içerisinde kalan alanda, tek bir itfaiye istasyonun olması ve bölgede yapılan çalışmalar kapsamında itfaiye erişebilirliği analiz çalışmasının olmaması ve bölgede verilen itfaiye hizmetinin ulaşılabilirlik performansı incelenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. CBS üzerinden yapılan analizlerden birisi de ağ analizidir. Ağ analizi üzerinden yollar, nehirler, iletişim ve elektrik hatları gibi birbirine bağlı çoklu çizgilerle temsil edilen doğrusal coğrafi özelliklerden oluşan ağ verileri üzerinde gerçekleştirilir. Bir şebeke analiz uygulaması olan ağ analizi, özellikle acil erişebilirlik için araçların şebeke verileri üzerinde erişilebilirliğini ve varış zamanını analiz etmek için bu çalışma kapsamında kullanılmıştır. Bölgede yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler, çalışma alanında ulaşım sürelerini sunmaktadır. İtfaiye istasyonun bulunduğu Rize ili Ardeşen ilçesi merkez olarak görülmüştür. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre 5 dakikalık sürede Rize ilinin yaklaşık %1,1'ine (13 km²) ulaşabildiği, mekânsal olarak en ulaşılabilir zaman aralığının 10-15 dakika olduğu ve bu sürenin araştırma alanının %4,06'sına (48 km²) karşılık geldiği belirlenmiştir. Ayrıca çalışma alanının %1,1'i ilk 5 dakika içinde, %3,47'si 10 dakika içinde, %7,53'ü 15 dakika içinde, %13,62'si 20 dakika içinde, %24,45'i 25 dakika içinde, %37,48'i 30 dakika ve kalan %62,52'sine erişim ise 30 dakikadan fazla bir sürede erişim sağlandığı görülmüştür. Erişim süresinin çok olduğu mahalle ve köylerde hidrant ve yangın dolabı alt yapısı geliştirilmesi ve alandaki ilk müdahale ekipleri için itfai malzemeler bulundurulması, o bölgede yaşayan kişilere gönüllü itfaiyecilik sistemi uygulanması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The transportation time of the fire brigade, one of the institutions serving in emergencies, is critical in the response. By using Geographic Information System-based analyzes, which are among today's technologies, these systems are used for the most effective response in emergencies and have become an effective tool in solving various problems. In this study, emergency accessibility analysis was carried out through Geographic Information Systems. The KAÇKARBIR brigade is responsible for the Pazar, Ardeşen, and Fındıklı districts and has a fire station inside their borders to respond to emergencies. The municipalities in the research area established a local government organization to provide the fire department service. The presence of a single fire station inside the Black Sea region is crucial, as is an investigation of the accessibility performance of the fire department service offered there and the dearth of fire department accessibility studies conducted in the area. Network analysis is one type of analysis done on GIS. Through network analysis, it is carried out on network data consisting of linear geographic features represented by interconnected polylines, such as roads, rivers, communication and power lines. Network analysis, which is a network analysis application, was used within the scope of this study to analyze the accessibility and arrival time of vehicles on network data, especially for emergency accessibility. The data obtained as a result of the research conducted in the region present the transportation times in the study area. The Ardeşen district of Rize province, where the fire station is located, was seen as the center. According to the findings obtained as a result of the study, it was determined that approximately 1,1% (13 km²) of Rize province could be reached in 5 minutes, the most spatially accessible time interval was 10-15 minutes, and this time corresponded to 4,06% (48 km²) of the research area. In addition, it was observed that 1.1% of the study area was accessed within the first 5 minutes, 3,47% within 10 minutes, 7,53% within 15 minutes, 13,62% within 20 minutes, 24,45% within 25 minutes, 37,48% within 30 minutes and the remaining 62,52% in the area in more than 30 minutes. It is critical to develop hydrant and fire cabinet infrastructure in neighborhoods and villages where access time is high, to have vehicle materials for the first responders in the area, and to apply a volunteer firefighting system to the people living in that area.