Türk siyasetinde göçmenler: Suriye örneği
Migrants in Turkish politics: The Syrian example
- Tez No: 928303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZGİN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye Afro-Avrasya kıtasının merkezinde bir ülke olarak her daim göç rotasının üzerinde olmuştur. Doğusundaki ülkelerden daha gelişmiş olması ve Avrupa ülkeleri ile sınır komşusu olması Türkiye'yi göç rotası üzerinde hem hedef hem de transit ülke olarak göçmenlerin hedefi haline getirmiştir. Bu sebepledir ki Türk toprakları Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze birçok göçe maruz kalmıştır. Her göç kendi içerisinde farklı özellikler ve yerli halk ile belli sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sorunlar kimi zaman toplumsal kimi zaman ekonomik kimi zaman ise iç ve dış politikaya etki edecek kadar büyük olmuştur. Bununla birlikte bu sorunları bertaraf edebilmek için Türk karar vericilerin göç dalgasına karşı her zaman bir planları olmuştur. Suriyeli göçü ise bu durumdan tamamen bağımsız karar vericilerin aldığı kararlar neticesinde de Türkiye'nin iç politika, dış politika, sağlık sistemi, toplumsal etkiler ve ekonomisine ciddi etkisi olan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin gördüğü en büyük ölçekli ve kontrolsüz göç dalgası olmuştur. Bu çalışmada, Suriyeli göçmenlerin Türkiye'yi tercih etme sebepleri detaylı olarak incelenecektir. Bununla birlikte, Suriyeli göçünün Türk iç ve dış politikasına, Türk ekonomisine, Türk sağlık sistemine ve Türk toplumuna etkileri nelerdir sorularına cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
As a country at the center of the Afro-Eurasian continent, Turkey has always been on the migration route. The fact that it is more developed than the countries in its east and borders with European countries has made Turkey a target for immigrants, both as a destination and transit country on the migration route. For this reason, Turkish lands have been exposed to many migrations from the Ottoman Empire to the present day. Each migration has different characteristics and causes certain problems with the local people. These problems have been big enough to affect sometimes social, sometimes economic, and sometimes domestic and foreign policy. However, in order to eliminate these problems, Turkish decision-makers have always had a plan against the migration wave. Syrian migration has become the largest-scale and uncontrolled migration wave that the Republic of Turkey has ever seen, in which decision-makers who are completely independent of this situation made mistakes one after another, and as a result, it had a serious impact on Turkey's domestic policy, foreign policy, health system, social effects and economy. . In this study, the reasons why Syrian immigrants choose Turkey will be examined in detail. In addition, answers will be sought to the questions of what are the effects of Syrian migration on Turkish domestic and foreign policy, Turkish economy, Turkish health system and Turkish society.