Les analysis of turbulence generated byactive grid : Effect of winglets and motion protocol
Aktif izgara tarafindan üretilen türbülansin les analizi:Kanatçiklar ve hareket protokolünün etkisi
- Tez No: 928315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
T¨urb¨ulanslı akı¸slar, akı¸skanlar mekani˘ginde en ¨onemli ve zorlu fenomenlerden biridir. Pasif ızgaralar, t¨urb¨ulanslı akı¸slar olu¸sturmak ve incelemek i¸cin yapılan ilk denemelerden biridir, ancak daha y¨uksek seviyelerde t¨urb¨ulans ¨uretmede yeterince etkili de˘gildirler. Bu nedenle, d¨oner kanat¸cık tasarımına sahip aktif ızgara tasarımları ortaya ¸cıkmaktadır ve bu tasarımlar daha y¨uksek t¨urb¨ulans seviyelerine ula¸sabilirler. Bu makale, farklı aktif ızgara tasarımlarını ve hareket protokollerini incelemektedir. Aktif ızgara ile ilgili ¸calı¸smaların ¸co˘gu deneysel ¸calı¸smalardır. Bu ¸calı¸smada sayısal y¨ontemler kullanılmı¸s ve sayısal sim¨ulasyonun ge¸cerlili˘gi ¸ce¸sitli y¨ontemlerle kontrol edilmi¸stir, b¨oylece aktif ızgaraların tasarımında LES sim¨ulasyonlarının kapasitesi de˘gerlendirilebilmi¸stir. Kanat¸cı˘gın hareketi, aktif ızgara tasarımının en kritik par¸calarından biridir. En yaygın protokoller rastgele hareket ve kontroll¨u harekettir. Bu ¸calı¸smada, ¸cubukların frekanslarının iki ama¸c fonksiyonu ile optimize edildi˘gi optimize edilmi¸s bir hareket olarak farklı bir yakla¸sım benimsenmi¸stir. Bu ¸calı¸sma, ¸ce¸sitli y¨ontemler kullanarak aktif ızgara hareketi ile t¨urb¨ulans seviyesi arasındaki ili¸skiyi incelemektedir
Özet (Çeviri)
Turbulent flows are one of the most important and challenging phenomena in fluid mechanics. Passive grids are one of the first attempts to create and examine turbulent flows, but their effectiveness in producing higher levels of turbulence is not sufficient. Therefore, active grid designs are emerging with rotating winglet design, which can achieve higher levels of turbulence. This paper reviews different active grid designs and motion protocols. Most of the active-grid studies are experimental.In this paper numerical methods are used and validity of the numerical simulation is checked with several methods, so that the capacity of LESsimulations for the design of active grids can be assessed. The motion of the winglet is one of the most crucial parts of designing an active grid. The most common protocols are random motion and controlled motion. In this paper, a different approach is conducted as an optimized motion where frequency of the rods are optimized with two objective functions. This study examines the relationship between active grid motion and the level of turbulence using several methods.