Perceived learning environment and sense of belonging in undergraduate students: A mixed methods study
Lisans öğrencilerinde algılanan öğrenme ortamı ve aidiyet duygusu: Bir karma yöntem araştırması
- Tez No: 928314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, lisans öğrencilerinin öğrenme ortamına yönelik algılarını ve aidiyet duygularını incelemektir. Ayrıca, öğrencilerin demografik özelliklerinin (cinsiyet, yaş, bölüm ve öğrenim yılı) öğrencilerin algıları üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Araştırmada daha kapsamlı bir anlayış elde edebilmek amacıyla karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel aşamada, 218 lisans öğrencisi uygun örnekleme tekniğiyle katılmış ve veriler, Öğrenme Ortamı Algısı ve Aidiyet Duygusu Ölçekleri aracılığıyla toplanmıştır. Nitel aşamada ise veriler, altı fakülteden dokuz katılımcıdan gönüllü olarak bir odak grup görüşmesi yoluyla toplanmıştır. Nicel aşamadan elde edilen veriler, IBM SPSS programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, parametrik olmayan testler ve regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise, ortak temaları belirlemek için içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Nicel sonuçlar, genel olarak lisans öğrencilerinin öğrenme ortamına karşı olumlu tutumlar sergilediğini, ancak bazı olumsuz bakış açılarına da sahip olduğunu göstermiştir. Öğrenciler aynı zamanda öğrenme ortamlarına yönelik orta ila yüksek düzeyde bir aidiyet duygusuna sahiptir. Sonuçlar ayrıca, lisans öğrencilerinin öğrenme ortamı algısı ile aidiyet duyguları arasında anlamlı ve olumlu bir ilişki olduğunu ve bunun regresyon analizi ile de ortaya konduğunu ortaya koymuştur. Demografik faktörler arasında, yaş ve öğrenim yılı, lisans öğrencilerinin aidiyet duygusu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olan iki tahmin edici faktör olarak belirlenmiştir. Nitel bulguların sonucu ise, lisans öğrencilerinin öğrenme ortamı ve aidiyet duyguları algılarını etkileyen birkaç özgül faktörü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate undergraduate students' perceptions of their learning environment and its contribution to their sense of belonging. It also examined the impact of students' demographic features such as gender, age, major, and years of study on students' perceptions. A mixed-methods research design, quantitative and qualitative methods, was utilized to gain a more comprehensive understanding of the research questions. In the quantitative phase, 218 undergraduate students participated via a convenient sampling technique, and the data were collected through the Perceived Learning Environment and the Sense of Belonging Scales. For the qualitative phase, the data were gathered from nine participants across six faculties on a voluntary basis through a focus group interview. The data from the quantitative phase were analyzed through descriptive statistics, non-parametric tests, and regression analysis using the IBM SPSS program. To analyze the qualitative data, content analysis was utilized to identify the common themes. The quantitative results showed that, overall, undergraduate students had positive attitudes towards their learning environment, although some negative perspectives were found. Students also had moderate to high levels of sense of belonging to their learning environment. The results also revealed a significant positive relationship between undergraduate students' perceived learning environment and their sense of belonging, also indicated by the regression analysis. Among demographic factors, age and year of study were the two predictors identified having a significant influence on undergraduate students' sense of belonging. The result of the qualitative findings identified several specific factors that influenced undergraduate students' perceptions of their learning environment and sense of belonging.