Avrupa Birliğinden Avrupa enerji birliğine yol haritası ve Türk-Rus-Azeri enerji koridorunun analizi
Road map from European Union to European energy Union and analysis of Turkish-Russian-Azeria energy corridor
  1. Tez No: 596633
  2. Yazar: ALPARSLAN SARP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Avrupa Topluluklarının kuruluş süreci 9 Mayıs 1950'de başlamıştır. 18 Nisan 1951 tarihli Paris Antlaşması ile Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'nun kurulmasıyla resmen hayata geçmiştir. Devam eden süreçte 1957 yılında Roma Antlaşması ile Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu kurulmuştur. Kurulma sürecinde enerji kaynaklarını uluslarüstü bir komisyona taşıma felsefesi ile Avrupa barışını sağlamaya çalışan üye ülkeler bugün artan enerji ihtiyacı karşısında yine bir takım ekonomik ve politik kararlar alma noktasında görüş birliği içerisindedirler. Bu sebeple Avrupa Komisyonu Enerji Birliği'ne ilişkin eylem planı olan“Enerji Birliği Paketi”raporunu 25 Şubat 2015'te hazırlamıştır. Küresel enerji piyasaları açısından Güney Gaz Koridoru olarak nitelendirilen Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi, Güney Kafkasya Boru Hattı ve Trans-Adriyatik Boru Hattı Projesi Avrupa Birliği için alternatif enerji tedarik yolları olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca Doğu Akdeniz enerji kaynakları da Avrupa Birliği ülkelerinin ekonomik istikrarının devam etmesinde ve Türkiye'nin enerji probleminin çözülmesinde stratejik bir öneme sahiptir. Bu konuda bir diğer tartışma konusu ülkelerin münhasır ekonomik bölge açılımları olmuştur. Bu bağlamda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tek taraflı olarak ilan ettiği münhasır ekonomik bölge kararı, 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne aykırıdır. Türkiye bu konuda Birleşmiş Milletler'e mektup yoluyla itirazda bulunmuştur. Bununla birlikte Türkiye Doğu Akdeniz sahası içerisinde bulunun (32˚16′18″D Boylamı Batısı ve 33˚40′K Enlemi Kuzeyi) alanın uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hak ve menfaatleri olduğunu belirtmiştir. Hatta bu alanın kendi deniz yetki alanı olduğunu çeşitli şekillerle ifade etmiş olması Kıbrıs'ı Doğu Akdeniz enerji sahası konusunda siyasi bir kriz merkezi haline getirmiştir. Çalışmanın son bölümünde 26 Avrupa Birliği ülkesini kapsayan ülkelerin panel veri analizi yapılmıştır. Seriler arasındaki durağanlığı test etmek amacıyla Levin Lin Chu birim kök testi uygulanmış ve bütün serilerin düzeyde [I(0)] durağan oldukları görülmüştür. Bu durumda seriler arasındaki etkileşimin boyutu, En Küçük Kareler yöntemlerinden biri ile tahmin edilmiştir. Açıklayıcı değişkenlerle bireysel etkilerin ilişkili olup olmadığı yani içsellik problemi, Hausman yöntemi ile test edilmiştir. Hausman test sonucunda belirlenen çift yönlü sabit etki modeli ile tahmin yapılmış ve her iki modelde elde edilen sonuçların pozitif ve istatistiki olarak anlamlı oldukları görülmüştür. Buna göre enerji tüketimi %1 arttığında ekonomik büyüme %0.52 artarken, doğal gaz hariç enerji tüketimi %1 arttığında ekonomik büyüme %0.67 oranında arttığı sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda çalışma Avrupa Birliği'nin enerji politikasındaki köklü değişimini ve Türkiye, Rusya, Azerbaycan ve Doğu Akdeniz'i kapsayan enerji denkleminin ülkelerin enerji politikalarına etkilerini ve bunlarla ilişkili faktörleri ortaya koymayı, Avrupa Birliği'nin toplam enerji tüketiminin ve doğal gaz hariç toplam enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini karşılaştırarak araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The establishment of the European Communities began on 9 May 1950. With the Paris Treaty of 18 April 1951, the European Coal and Steel Community was established. The European Economic Community and the European Atomic Energy Community were established in 1957 by the Treaty of Rome. In the process of establishment, the member countries, which try to achieve European peace with the philosophy of transferring energy resources to a supranational commission, are in agreement today on the point of making economic and political decisions in the face of increasing energy needs. For this reason, the European Commission has prepared its action plan for the Energy Union on 25 February 2015. The Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline Project, the South Caucasus Pipeline and the Trans-Adriatic Pipeline Project, which are described as the Southern Gas Corridor in terms of global energy markets, stand out as alternative energy supply ways for the European Union. . In addition, in resolving the continuation of economic stability in the Eastern Mediterranean energy sources in European Union countries and Turkey's energy problem it has a strategic importance. Another topic of discussion on this issue has been the countries' exclusive economic zone expansions. In this context, the unilaterally declared economic zone decision of the Greek Cypriot Administration is in contradiction with the 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea. Turkey has been appealed by letter to the United Nations in this regard. What's more, Turkey is located in the Eastern Mediterranean area (32˚16'18 "East Longitude's west and latitude of northern 33˚40'N) arising from the fields of international law stated that the legitimate rights and interests. The fact that this area has been expressed in various ways as its naval jurisdiction has made Cyprus a center of political crisis in the Eastern Mediterranean energy field. In the last part of the study, panel data analysis of 26 European Union countries was performed. Levin Lin Chu unit root test was applied to test the stasis between the series and all series were found to be stationary at the level [I(0)]. In this case, the extent of the interaction between the series was estimated by one of the Least Squares methods. Whether internal effects were related to explanatory variables or internality problem was tested with Hausman method. The Hausman test was estimated by using a bidirectional fixed effect model and the results obtained in both models were found to be positive and statistically significant. Accordingly, when energy consumption increased by 1%, economic growth increased by 0.52%, whereas when energy consumption excluding natural gas increased by 1%, economic growth increased by 0.67%. Investigate fundamental change in this direction in the study of European Union energy policy, Turkey, Russia, Azerbaijan and the Eastern Mediterranean, covering the impact of energy policies countries of the energy equation and to reveal the factors associated with them, the aim of the study is investigate the effect of total energy consumption of European Union and total energy consumption excluding natural gas and compare the impact on economic growth.