The undead horizon: Navigating the polycrisis through self-aware zombie narratives
Ölümsüz ufuk: Özbilinçli zombi anlatılarıyla polikrizi anlamak
  1. Tez No: 928319
  2. Yazar: BENSU DİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ITIR ERHART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Philosophy, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez Warm Bodies (2013) ve The Girl with All the Gifts (2016) filmlerine odaklanarak kendilik bilincine sahip zombi anlatılarının ortaya çıkışını, bu anlatıların çoklu krizle (Polycrisis) olan ilişkisini, bu krizlerin temel nedenlerini ve sürdürülebilir gelecekler inşa etmenin olası yollarını incelemektedir. Kendilik bilincine sahip zombi anlatıları, yürüyen ölülerin geleneksel tasvirlerine meydan okuyarak, insanlığın çoklu kriz bağlamındaki tecrübelerini, mücadelelerini ve dönüşüm potansiyelini tartışır ve geç kapitalizm tarafından şiddetlenen çevresel, toplumsal ve ekonomik krizlerin birleşimini merkeze alır. Bu çalışma, söz konusu filmlerdeki kendilik bilincine sahip zombilerin, alışılmış zombie tasvirlerinden bir kopuşu simgelediğini ve bunun yerine topluluk, sevgi ve ötekinin tanınması gibi karmaşık temaları barındırdığını göstermektedir. Zombi mitinin tarihsel kökenlerini, Haiti folklorundan popüler kültüre kadar olan yolculuğunu analiz ederek, bu türün kapitalist gerçekçiliği eleştirme ve alternatif gelecekler tasavvur etme kapasitesine vurgu yapmaktadır. Anlatı yapıları, karakter gelişimi ve tematik derinliklerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesiyle, bu araştırma Zombi Çalışmaları alanına katkı sağlamaktadır ve bu anlatıların yalnızca kapitalizmin yıkıcı güçleriyle yüzleşmekle kalmayıp, sürdürülebilir bir gelecek için bir vizyon sunduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the emergence of self-aware zombie narratives as they relate to the Polycrisis, its underlying reasons, and possible ways of building sustainable futures, specifically focusing on the films Warm Bodies (2013) and The Girl with All the Gifts (2016). These self-aware zombie representations challenge the traditional depictions of zombies as mindless creatures, offering a nuanced reflection of humanity's struggles and potential for transformation in the context of the Polycrisis—a confluence of environmental, social, and economic crises exacerbated by Late Capitalism. The study shows that the newly proliferating phenomena of self-aware zombies signify a departure from the conventional portrayals of the walking dead, embodying instead complex themes of care, community, love, and recognition of the other. By analyzing the largely forgotten historical roots of the zombie myth and its journey from Haitian folklore to popular culture, the thesis highlights the genre's capacity to critique Capitalist Realism and envision alternative sustainable futures. Through a detailed examination of narrative arcs, character development, and thematic depth, this research contributes to the field of Zombie Studies, suggesting that these narratives not only confront the destructive impact of Late Capitalism but also offer a vision for a sustainable future.