TRT Çocuk Dergisi'nde erkeklik temsilinin incelenmesi
An analysis of masculinity representation in TRT Çocuk Magazine
- Tez No: 928362
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi, görsel medyanın yanı sıra sosyal medyanın kullanım alanlarının yaygınlaşması ve her geçen gün daha cazip hale gelmesi, dergi, kitap ve gazete gibi kitle iletişim araçlarının kullanımını zayıflatmıştır. Bu durum, çocukların gelişimi açısından olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bunun önüne geçmek ve daha bilinçli, duyarlı ve okuyan bir nesil yetiştirmek için en önemli etkenlerden biri, çocuklara okumayı, öğrenmeyi, araştırmayı ve keşfetmeyi öğretecek, aynı zamanda içinde bulundukları çağın gelişmelerinden haberdar edecek çocuk dergileridir. Çocuk dergileri, çocukların kimlik gelişiminde, toplumla etkileşim kurmalarında, öğrenme ve okuma isteklerini artırarak fikir sahibi olmalarında ve boş zamanlarını faydalı içeriklerle değerlendirerek kişisel gelişimlerine katkı sağlamalarında önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple, yayımladıkları konu ve temalar çerçevesinde çocuklar için etkili ve önemli bir öğrenme aracı olan çocuk dergileri, onların zihinsel gelişimlerini desteklerken, gündelik yaşama ve akademik hayata dair bilgi edinmelerini sağlayarak eğlenceli ve dikkat çekici içeriklerle öğrenmelerini pekiştirmektedir. Yazılı basın kapsamında değerlendirilen ve çocuklara yönelik hazırlanan önemli dergilerden biri olan TRT Çocuk Dergisi, çocuk okurların boş zamanlarını verimli bir biçimde geçirmelerine yardımcı olurken, eğlenceli bir yolla çeşitli bilgiler edinmelerini, kişisel gelişimlerine katkı sağlamalarını ve sosyalleşmelerini destekleyen içerikler sunmaktadır. Dergi içeriklerinde yer alan mesajlar, çocuk okurların toplumsallaşma sürecine katkı sağlayarak karakter oluşumlarını etkilemektedir. Bu nedenle, bu çalışmada toplum açısından önemli bir konu olan toplumsal cinsiyet rollerinin ele alınış biçimi temel alınarak, TRT Çocuk Dergisi'ndeki erkeklik temsili temel özellikleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology today, the expansion of social media usage alongside visual media, and its increasing appeal over time, the use of mass communication tools such as magazines, books, and newspapers has weakened. This situation has created negative effects on children's development. One of the most important factors in preventing this and raising a more conscious, sensitive, and reading-oriented generation is children's magazines, which teach children how to read, learn, research, and explore while also keeping them informed about the developments of the era they live in. Children's magazines play a significant role in identity development, social interaction, fostering the desire to learn and read, forming opinions, and utilizing their free time with beneficial content that contributes to their personal growth. For this reason, children's magazines serve as an effective and essential learning tool by supporting children's cognitive development, providing knowledge about daily life and academic subjects, and reinforcing their learning process through engaging and entertaining content. As one of the significant children's magazines within the realm of print media, TRT Çocuk Magazine helps young readers spend their free time productively while offering content that facilitates knowledge acquisition, contributes to personal development, and promotes socialization in an enjoyable manner. The messages conveyed through the magazine's content contribute to children's socialization process and influence their character formation. Therefore, in this study, the representation of masculinity in TRT Çocuk Dergisi has been examined using the content analysis method, based on the way gender roles, an important societal issue, are addressed.