Karşılaştırmalı olarak kadınların siyasal temsili Fransa-Lübnan-Güney Kore-Rusya-Arjantin-Türkiye
Comparative political representation of women France-Lebanon-South Korea-Russia Argentina-Turkey
  1. Tez No: 928363
  2. Yazar: AZRA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması, Fransa, Lübnan, Güney Kore, Rusya, Arjantin ve Türkiye'de kadınların siyasal temsilini karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Araştırmanın temel hipotezi, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri veya sosyo-kültürel yapıları ne olursa olsun, kadınların siyasal temsilinin sistematik olarak sınırlandırıldığıdır. Karşılaştırmalı siyaset yöntemi kullanılarak, nitel ve nicel veri analizi bir arada uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, incelenen ülkelerde kadın temsil oranlarının farklılık göstermesine rağmen, erkek egemen siyasi yapılar, toplumsal cinsiyet kalıpları ve yetersiz kurumsal destek mekanizmalarının ortak engeller olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, her ülkenin sosyo-politik yapısına uygun çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comparatively analyzes women's political representation in France, Lebanon, South Korea, Russia, Argentina, and Turkey. The primary hypothesis is that women's political representation is systematically limited regardless of countries' development levels or socio-cultural structures. Using comparative political methodology, the research combines qualitative and quantitative data analysis. The findings demonstrate that despite varying representation rates across countries, male-dominated political structures, gender stereotypes, and inadequate institutional support mechanisms constitute common barriers. The study presents country-specific solutions tailored to each nation's socio-political structure.