Kronik inflamatuvar demyelinizan polinöropati hastalarında üst ekstremite mikst sinir ileti çalışmalarının elektrofizyolojik tanıya katkısı
The contribution of upper extremity mixed nerve conduction studies to electrophysiological diagnosis in patients with chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy
- Tez No: 928361
- Danışmanlar: PROF. DR. EREN GÖZKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Kronik inflamatuvar demiyelinizan polinöropati (CIDP) hastalarında tanı aşamasında elektrofizyolojik incelemeler önemli bir yer tutmaktadır. Bazı durumlarda verileri yorumlamakta güçlük yaşanabilmektedir. Bu çalışmada CIDP hastalarında mikst sinir ileti incelemelerinin elektrofizyolojik tanıya katkısının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırma tek merkezli, kesitsel bir çalışma olarak yapıldı. 2021 EAN/PNS tanı kriterlerine göre CIDP tanısı teyit edilmiş 27 hasta ve kontrol grubuna 28 gönüllü dahil edildi. Her iki üst ekstremitede median ve ulnar sinir duyusal ve motor ileti incelemelerinin yanında sağ ekstremitede median sinir F dalga latansı değerlendirildi. Ek olarak median ve ulnar sinir için avuç içi-bilek ile bilek-dirsek olmak üzere distal ve proksimal bölgelerde mikst sinir yanıtları kaydedildi. BULGULAR: Hastaların 12'si erkek (%44,4), 15'i kadın (%55,6); kontrol grubuna dahil edilenlerin ise 7'si erkek (%25), 21'i (%75) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 53,3 ± 12,0 (yaş dağılımı 31-70), kontrol grubunun ise 53,9 ± 11,5 (yaş dağılımı 24-80) olarak bulundu. Yaş ortalamaları ve cinsiyet dağılımında anlamlı fark izlenmedi. Duyusal sinir ileti incelemesinde yanıt elde edilemeyen hastaların avuç içi- bilek mikst sinir iletilerinin 14'ünde (%32,5) yanıt elde edildi. Median ve ulnar sinir motor çalışmasında iletim bloğu saptanan hastaların 5'inde (%19,2) aynı segmentte mikst sinir aksiyon potansiyel (MSAP) yanıtı elde edildi. Median sinir motor incelemesinde iletim bloğu saptanmayan 35 sinirin 29'unda (%82,9) distal latans (DL), 27'sinde (%77,1) de iletim hızı (CV) sınır (cut-off) değerlerin dışında bulundu. Median sinir bilek-dirsek mikst ileti çalışmasında ise yanıt elde edilen 28 sinirin 17'sinde (%60,7) DL, 23'ünde (%82,1) MSAP amplitüdü, 8'inde (%28,6) iletim hızı sınır değerlerin dışında saptandı. Ulnar sinir motor çalışmasında iletim bloğu saptanmayan 32 sinirin 27'sinde (%84,4) DL, 29'unda (%90,6) ise CV sınır değerlerin dışında bulundu. Ulnar sinir bilek- dirsek mikst ileti çalışmasında ise yanıt elde edilen 21 sinirin 20'sinde DL ve MSAP amplitüdü (%95,2), 19'unda (%90,4) CV sınır değerlerin dışında saptandı. Avuç içi- bilek mikst ileti çalışmalarında median sinirde amplitüd, ulnar sinirde ise amplitüd ve distal latans parametrelerinde duyusal çalışmalarla sınır değerin dışında bulunandan daha fazla oranda sinirde patoloji değer saptandı. DL, CV ve amplitüd parametrelerinden en az biri sınır değerin dışındaysa sinir patolojik olarak kabul edildiğinde; ulnar avuç içi- bilek mikst çalışmasında duyusal yanıtlara göre daha fazla sinir sınır değerin dışında bulundu. SONUÇ: Bu çalışma CIDP hastalarında mikst sinir ileti incelemelerinin tanıya katkısının sınırlı olduğunu göstermekte ve tanı için rutin sinir ileti çalışmalarına mikst çalışmaların eklenmesini desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and AIM: Electrophysiological studies play a crucial role in the diagnosis of Chronic Inflammatory Demyelinating Polyneuropathy (CIDP) patients. In some cases, interpreting the data can be challenging. This study aims to evaluate the contribution of mixed nerve conduction studies to electrophysiological diagnosis in CIDP patients. MATERIALS and METHODS: The study was a single-center, cross-sectional study. A total of 27 patients diagnosed with CIDP according to the 2021 EAN/PNS diagnostic criteria and 28 healthy controls were included. Sensory and motor nerve conduction studies of the median and ulnar nerves in both upper extremities, as well as the F wave latency of the median nerve in the right extremity, were evaluated. Additionally, mixed nerve responses were recorded for median and ulnar nerves in distal and proximal regions just as palm-wrist and wrist-elbow. RESULTS: Twelve of the patients were male (44.4%) and 15 were female (55.6%), while the control group included 7 males (25%) and 21 females (75%). The average age of the patients was 53.3 ± 12.0 years (age range 31-70), and the control group's average age was 53.9 ± 11.5 years (age range 24-80). Significant differences were not observed in the average age and gender distribution. In sensory nerve conduction studies from whom no response was obtained, 14 out of them (32,5%) showed a response when evaluating wrist-palmar mixed nerve conduction. Conduction block was detected in 5 patients (19.2%) in the median and ulnar nerve where a mixed nerve action potential (MSAP) response was obtained in the same segment. Median nerve motor studies without conduction block, 29 out of 35 nerves (82.9%) had distal latency (DL) and 27 (77.1%) had conduction velocity (CV) out the normal range. In the median nerve wrist-elbow mixed conduction study, 17 out of 28 nerves (60.7%) demonstrated DL out of the normal range, 23 (82.1%) showed MSAP amplitude and 8 (28.6%) displayed CV out of the normal range. Median nerve motor studies without conduction block in 32 nerves, 27 (84.4%) of them showed DL and 29 (90.6%) indicated CV outside of the normal range. In the ulnar nerve wrist-elbow mixed conduction study, 20 out of 21 nerves (95.2%) showed DL and MSAP amplitude and 19 out of 21 nerves (90.4%) demonstrated CV outside the normal range. In the palm-wrist mixed conduction studies, the amplitude in the median nerve and the amplitude and distal latency in the ulnar nerve were more frequently found to be out of the normal range compared to sensory studies. When at least one of the parameters (DL, CV, or amplitude) was outside the normal range, the nerve was considered pathological; in this case, more nerves were found outside the normal range in the ulnar palm-wrist mixed conduction study compared to sensory responses. CONCLUSION: This study demonstrates that mixed nerve conduction studies have limited contribution to the patients of CIDP and does not support the addition of mixed nerve conduction studies to routine nerve conduction studies for diagnosis.