Tuz stresinin altın çilek (physalis peruviana L.) bitkisi fide gelişimine etkisinin in vitro şartlar altında tespiti
Determining the effect of the salt stress on seedling growth of golden berry (physalis peruviana L.) under in vitro condition
- Tez No: 928389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmada, dört hafta boyunca belirli periyotlarda yapılan gözlem ve ölçümlerle tuzluluğun altın çilek (Physalis peruviana L.) bitkisi fide gelişimi üzerine etkisinin in vitro koşullarda tespiti amaçlanmıştır. Denemeler, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüş olup, Su+Agar ortamına hazırlanan 0 mM, 25 mM, 50 mM, 100 mM, 150 mM, 200 mM ve 250 mM NaCl tuz konsantrasyonları denenmiştir. Her tekerrür birer tohum ekilmiş yedi adet tüp olarak hazırlanmıştır. Daha sonra tüm tüpler iklimlendirme kabinine alınarak, ideal şartlarda 2200 lux aydınlatma altında ve 25ºC sıcaklık ortamında, her gün on altı saat aydınlık, sekiz saat karanlık periyodu ile dört hafta uygulama altında tutulmuşlardır. Değerlendirmeler yapabilmek amacıyla; çimlenme gününün tespiti için günlük, diğer parametreler için yedi günlük periyotlar halinde tüpler incelenmiş ve gözlemler kaydedilmiştir. Araştırmamız kapsamında çimlenme oranı, çimlenme günü, ana kök uzunluğu, yan kök oluşumu oranı, bitki başına kök sayısı, sürgün oranı, bitki başına gövde sayısı, gövde uzunluğu ve fide oluşum oranı olmak üzere dokuz kriterde gözlemler ve ölçümler yapılmıştır. Ölçümler, tohum boyutunun çok küçük olması nedeniyle fide oluşumu hariç tüm denemelerde 1 mm ve üzeri köklenme ile 1 mm ve üzeri sürgün oluşumunun başarılı kabul edilmesi esasına göre yapılmıştır. Fide oluşumu için ise en az 1 cm kök ve en az 1 cm gövde vermiş bitkiler üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, altın çilek bitkisinin NaCl tuzuna toleransının çok fazla olmadığı, vejetatif gelişimini en fazla 50 mM NaCl tuz konsantrasyonunda devam ettirebildiği, artan konsantrasyonlarla gelişimin hemen hemen hiç gerçekleşmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to determining the effect of the salt stress on seedling growth of golden berry (Physalis peruviana L.) under in vitro condition with observations and measurements made at certain periods for four weeks. The experiments were prepared in accordance with the randomized block design with three replicates and using with Water+Agar medium consisted of 0 mM, 25 mM, 50 mM, 100 mM, 150 mM, 200 mM and 250 mM NaCl salt concentrations. Each replicate was prepared as seven tubes with one seed planted. Then, these tubes were taken into the climatic cabinet and kept under ideal conditions, under 2200 lux illumination and 25ºC temperature environment with a period of sixteen hours of light and eight hours of darkness everyday for four weeks. In order to make evaluations, the tubes were examined daily to determine the germination day, and were observed in each seven-day periods for other parameters. With in the scope of our research, observations and measurements were made on nine criteria: germination rate, germination day, main root length, lateral root formation rate, number of roots per plant, shoot rate, number of stems per plant, stem length and ratio of seedling formation. Measurements were made on the basis that rooting of 1 mm or more and shoot formation of 1 mm or more were considered successful in all trials, except for seedling formation, due to the very small size of the seed. For seedling formation, evaluation was made on plants that have at least 1 cm root and at least 1 cm stem. According to the results obtained, it was observed that the golden berry plant was not intolerant to too much NaCl salt, it could continue its vegetative development at a maximum NaCl salt concentration of 50 mM, and no development occured with increasing concentrations after the 50 mM NaCl consantration.