Tuz stresinin farklı mısır ve sorgum bitkilerinin gelişimi üzerine etkisi
Effect of salt stres on growth of different maize and sorghum plants
- Tez No: 405332
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT YAĞMUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada tuz stresinin birinci aşama (ozmotik stres) ve ikinci aşama (iyon toksisitesi) etkilerinin bazı mısır hibritleri (Pioneer 3906, SR 03, SR 05 ve SR 12) ile sorghum genotiplerinin (M71, Ji-2731, E-tian, SS79, 2007, Btx 623) gelişimi üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bitkiler hasattan önce altı gün tuz stresine (mısır; 150 Mm, sorghum; 200 mM NaCl) maruz bırakılmış, çalışma kontrollü şartlar altında büyüme odalarında yürütülmüştür. Bütün bitkiler tuz stresi altında bitki büyümesinde azalma göstermiş ancak çeşitler tuz stresine aynı yanıtı vermemişlerdir. Tuza dayanıklı mısır hibritleri (SR 03, SR 05 ve SR 12), tuz stresinin ilk aşamasında tuza hassas çeşitten (Pioneer 3906) daha fazla bitki büyümessi sağlayabilmişlerdir. Ancak, tuz stresinin (150 mM NaCl) ikinci aşamasında SR hibritler Pioneer 3906'ten daha fazla etkilenmişlerdir. Sorghum genotipleri de tuz stresi (200 mM NaCl) altında büyüme performansında farklılık göstermişlerdir. Sorghum çeşitleri arasında 2007 genotipi tuz stresinin ilk aşamasında diğer çeşitlere göre daha dayanıklı bulunmuş iken M71 genotipi tuz stresinin ikinci aşamasında en dayanıklı bulunan çeşittir.
Özet (Çeviri)
It was the aim of this study to investigate effects of the first phase (osmotic stress) and second phase (ion toxicity) of salt stress on the growth of maize hybrids (SR 03, SR 05, SR 12 and Pioneer 3906) and sorghum genotypes (M71, Ji-2731, E-tian, SS79, 2007, Btx 623). The plants were exposed to salt stress (maize; 150 mM, sorghum; 200 mM NaCl) fors ix days until harvest. This study was carried out in a growth chamber under controlled conditions. All plants showed reduction on plant growth under salt stress. However, plants did not show a uniform response to salt stress. The salt-resistant maize hybrids (SR 03, SR 05, SR 12) were able to maintain higher plant growth than sensitive cultivar (Pioneer 3906) in the first phase of salt stress. However, the salt-resistant maize hybrids were effected more than Pioneer 3906 in the second phase of salt stress (150 Mm NaCl). Sorghum genotypes also exhibited difference in growth performance under salt stress (200 mM NaCl). While genotype 2007 were found more resistant than other genotypes in the first phase of salt stress, in the second phase of salt stress M71 were found more resistant than other genotypes.