Bleomycinin insan kromozomları üzerine etkisi
- Tez No: 9284
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
7. ÖZET 5 deneğe ait 0.3, 3 ve 30 mg/ml dozda bleomycin ve 6, 24 48 saat süre uygulayarak in-vitro koşullarda, kontrollü olarak yapılan bu çalışmada toplam 3671 met af az değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, hem düzen sizlik içeren hücre oluşumu ve hem de yapısal düzensizlik içeren hücre oluşumu, bleomycin dozunun artırılması, uygulama süresinin artırılması ve aynı sürede doz artırılması ile artmak tadır. Toplam yapısal düzensizliklerin incelenen metafaz sayı sına oranı kontrol gruplarında % 5.02 iken, ü.3 Mg/ml'lik de ney grubulnda % 29. 55' e, 3 mg/ml'lik deney grubunda % 66.77'ye ve 30 mg/ml'lik deney grubunda % 172. 72' ye yükselmektedir. Ayrıca bleomycin dozunun artmasına bağlı olarak yapısal düzensizliklerin çeşit ve miktarında artma olmaktadır. Poliploid hücre oluşumu yalnızca 48 saatlik uygulama, süresinde artmakta ancak doz artışından etkilenmemektedir. Kontrol ve deney gruplarına ait preparatların her birin den 1000 hücre sayılarak mitotik indeks belirlenmiş olup, çalışmada kullanılmış olan bleomycinin, hücrelerin mitoza girme oranlarını düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Bleomycin dozunun artmasına bağlı olarak satellit assosiasyonlarında bir düşme olmaktadır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY 3671 metaphases of 5 normal individuals with control groups were evaluated in in-vitro studies, where 0.3, 3 and 30 j4g/ml doses of bleomycin were administrated for 6, 24 and 48 hours. When the results were evaluated it is concluded that both the aberrant cell formations and the structurally aberrant cell formation were increased by increasing the dosage and the duration of bleomycin. While the ratio°'total structural aberrations to the num ber of metaphases examined was 5.02 % in the control groups, it was 29.55 $ in "the 0«3 ^g/ml experimental group, 66.77 % in the 3 yjg/ml experimental group and 172.72 % in the 30 /ig/ml ex« peridental group. In addition, there was an increase in the varieties and the quantities of the structural aberrations due to the increase in bleomycin dosage, Poliploid cell formation has increased only in 48 hour administration and has not been affected by the increases in dosage. Mitotic index is determined by counting 1000 cells in every slide prepared from both the control and experimental groups, and it is concluded that bleomycin which is used in this study decreases the ratio of mitosis of the cells. Satellite associations decrease due to the increase of bleomycin dosage.