Trimethoprimin insan kromozomları üzerine etkisi
- Tez No: 9285
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
85 7. ÖZET' 5 deneğe ait 8, 35 ve 60 ;ug/ml dozunda trimethoprim ve 6» 24v®48 saat süre ile uygulayarak in- vitro koşullarda, konuru trollü olarak yapılan bu çalışmada toplam 3042 metafaz değerlen dirmeye alınmıştır. Belirlenen bulgular üzerinde yapılan değerlendirmelerde trimethoprim dozunun ve uygulama süresinin artması düzensizlik içeren met af az oluşumunu artırmaktadır, Yapısal kromozom düzensizlikleri doz artışından etkil@n- mektedir. Toplam yapısal düzensizliklerin incelenen metafaz sayı sına oranı kontrol gruplarında 1.72 iken, S^ug/ml'de 7*33* e, 35 ^g/ml'de 11. 29» a ve öOjug/ml'de ise 14. 49* a yükselmektedir. Ayrı ca doz artışına paralel olarak yapısal düzensizliklerin çeşitle rinde, niteliklerinde ve oranlarında artma olmaktadır. Poliploid hücre oluşumuna doz artışının bir etkisi olma makta, uygulama sürelerinden ise yalnızca 48 saatte poliploidi oranında artış olmaktadır. Trimethoprim dozunun artmasına paralel olarak mitotik indeks etkilenmekte ve 1000 hüorede rastlanan mitoz evresindeki hücre sayısı kontrol gruplarında 24.20 iken, 8 ^/ml'de 21.20'- ye, 35;ug/ml»de 20.80» e ve öOjug/ml'de ise 13 «60 »a düşmüştür. Trimethoprim dozunun ve uygulama süresinin artırılması satellit assosiasyonları oranlarını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY 3042 metaphases from 5 normal individuals with control groups were evaluated in in-vitro studies, where 8, 35 and 60 ng/ml doses of trimethoprim were administrated for 6, 24 and 48 hours. Evaluation of the results showed that the increases in the dosage and duration of administration of trimethoprim, in creased the formation of aberration consisting metaphases. Structural chromosome aberrations are influenced by the of increases in dosage. While the ratio total structural aberrations to the number of metaphases examined was 1.72 % in control groupp, it was 7.33 % in 8jug/ml group, 11.29 % in 35 jug/ml group, and rises up to 14.49 % in 60jug/ml group. In addition, due to the increases in dosage, there was an increase in structural aber ration varieties,- quantities and qualities. Increases in dosage does not affect the poliploid cell formation and among the administration durations, only 48 hour administration has raised the poliploid cell quantity. Mitotic index is affected by the increases in dosage and while number of cells seen during mitosis in 1000 cell3 is 24.20 in control groups, it decreased to 21.20 in 8 jug/ml group, to 20.80 in 35yug/ral group and to 13.60 in 60/ig/ml group. Mo correlation between satellite association ratio and increase in trimethoprim dosage and duration of administration has been determined.