İnsan Testiküler germ hücre tümörlerinde uygulanan klasik BEP tedavisinde Bevacizumab 'ın tedaviyi arttırıcı etkinliğinin araştırılması: İn vitro çalışma
The evaluation of the favourable effect of Bevacizumab on classical BEP treatment in Human Testicular Germ Cell Tumour: An In vitro study
- Tez No: 531501
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Testis kanseri, erkek ürogenital sistem tümörlerinin %13-23'ünü oluşturur. Testis tümörleri 20 – 40 yaş arası erkeklerde en sık rastlanan malign tümörlerdir ve % 90-95'ini germ hücre kökenlidir. İnsan testiküler germ hücre tümörü tedavisinde yaygın olarak üçlü ilaç kokteyli olan BEP (Bleomisin, Etoposit, Cisplatin) kombinasyonu kullanılır. Bu kombinasyon %90 oranında tedavi edici etkinliğe sahip olsa da yan etkilerin fazla olması yeni tedavi protokolleri geliştirilmesi gerekliliğini doğurmuştur. Bevacizumab birçok tümör tipinin tedavisinde kullanılan anti –tümör bir ilaç olup tümör hücrelerine doğrudan etki etmek yerine onları besleyen damarları hedef alır. Çalışmamızın amacı; BEP tedavisini potansiyalize edebileceğini düşündüğümüz, son dönemde kullanımı giderek yaygınlaşan bir kemoterapötik olan anti-VEGF özellikte bevacizumab'ın bu tedavi üzerine potansiyalize veya inhibe edici etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamızda ACC 811 İnsan Germ Hücre Tümörü hücre hattında, hücre kültürü ortamında BEP kombinasyonuna ait IC50 doz belirlendikten sonra bu doz farklı bevazicumab dozları ile kombine ederek bu kombinasyonlardaki viabiliteler MTT kullanılmak suretiyle hesaplandı. MTT sonuçları alınırken aynı örneklerden immunositokimyasal boyamalar yapılarak örneklerdeki VEGF, Caspase-3, Bax ve Bcl-2 ekspresyonları belirlenip değerlendirildi Daha sonra ışık mikroskobunda immunopozitif ve immunonegatif hücreler sayılıp birbirine oranlandı ve sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi. Sonuç olarak; GCTT hücre hattında bevazicumab hücre ölümünü arttırıcı bir etki yapmasına karşın bu etkisini Bax, Bcl2 ve Caspase 3 yolakları üzerinden yapmadığı hutemel başka bir yolak aktivasyonu veya inhibisyonu yoluyla etkin olduğunu düşünmekteyiz. VEGF üzerinde önceleri artan anti VEGF etkininde daha yüksek dozlarda azalması bize bevazicumabın bu tümör tipinde çok etkin olamayacğını ancak ileri ve daha geniş spektrumlu çalışmalarla bu verilerin desteklenmesi gerekliliğini ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
Testicular cancer constitutes 13-23% of tumors of the male urogenital system. Testicular tumors are the most common malignant tumors in men between the ages of 20 and 40 and 90-95% of them are germ cells. A combination of BEP (Bleomycin, Etoposide, Cisplatin) is commonly used in the treatment of human testicular germ cell tumor. Although this combination has a therapeutic efficacy of 90%, the high incidence of side effects has necessitated the development of new treatment protocols. Bevacizumab is an anti-tumor drug that is used in the treatment of many tumor types. The aim of our study; The aim of this study is to evaluate the potential or inhibitory effects of anti-VEGF bevacizumab which is an increasingly common chemotherapeutic agent that can potentiate BEP therapy. In our study, after determining the IC50 dose in the ACC 811 Human Germ Cell Tumor cell line in combination with BEP in the cell culture medium, this dose was calculated by using MTT in these combinations by combining these doses with different bevazicumab doses. Immunocytochemistry staining was performed to determine the VEGF, Caspase-3, Bax and Bcl-2 expressions in the samples. After that, immunopositive and immunonegative cells were counted and the results were statistically analyzed. As a result; Although bevazicumab has a cell-killing effect in the GCTT cell line, we believe that this effect is effective through a further pathway activation or inhibition that is not performed by the Bax, Bcl2 and Caspase 3 pathways. Decreased anti-VEGF effect on VEGF at higher doses has shown us that bevazicumab cannot be very effective in this tumor type but it should be supported with advanced and broad spectrum studies.