CO2 deposit for renewable energy (geological storage)
Yenilenebilir enerji için CO2 deposu (jeolojik depolama)
- Tez No: 928408
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET RİFAT KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, küresel karbon emisyonlarını azaltma hedefi doğrultusunda Karbon Yakalama ve Depolama (KYD) teknolojilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Özellikle jeolojik depolama yöntemleri ele alınarak, Türkiye'nin potansiyel karbon depolama sahalarının uygunluğu analiz edilmiştir. Bu bağlamda, tükenmiş petrol ve doğal gaz sahaları ile derin tuzlu akiferler gibi jeolojik oluşumların depolama kapasitesi ve güvenilirliği teknik, ekonomik ve düzenleyici açılardan değerlendirilmiştir. Çalışma, ABD'deki KYD projelerinden elde edilen deneyimlere dayanarak, bu projelerin Türkiye'de nasıl uyarlanabileceğine dair çıkarımlar sunmaktadır. Özellikle depolama güvenliğini sağlamak amacıyla jeoteknik mühendisliğinin rolü detaylı bir şekilde vurgulanmıştır. Türkiye'de KYD projelerinin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için düzenleyici çerçevelerin geliştirilmesi, kamusal farkındalık çalışmalarının artırılması ve pilot projelerin başlatılması gibi öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak, Türkiye'nin stratejik bölgelerinde pilot projeler önerilmiş, uluslararası işbirliklerinin güçlendirilmesi ve kapsamlı bir düzenleyici altyapının geliştirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive examination of Carbon Capture and Storage (CCS) technologies, particularly in the context of reducing global carbon emissions. Focusing on geological storage, the study evaluates the feasibility of potential carbon storage sites in Türkiye, analyzing depleted oil and gas fields as well as deep saline aquifers. These geological formations are assessed from technical, economic, and regulatory perspectives, considering their storage capacity and long-term safety. Drawing on insights from U.S. CCS projects, the research highlights how these practices can be adapted to Türkiye's unique geological and regulatory environment. Emphasis is placed on the critical role of geotechnical engineering in ensuring safe and effective storage. To advance CCS implementation in Türkiye, the study recommends developing comprehensive regulatory frameworks, increasing public awareness, and initiating pilot projects in key regions. In conclusion, it is suggested that Türkiye should strengthen international collaborations, develop a robust regulatory structure, and initiate pilot CCS projects in strategic regions to explore the feasibility of large-scale implementation.