Efficient container checkpointing and migration in a decentralized edge orchestration system
Dağıtık bir kenar orkestrasyon sisteminde verimli konteyner denetim noktası oluşturma ve taşıma
  1. Tez No: 928409
  2. Yazar: BARTU İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. ARDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Modern teknolojinin ortaya çıkışı ile, Nesnelerin İnterneti (IoT) yaygınlaşmıştır. IoT-merkezli teknolojilerin artması, bu teknolojiyi kullanan yeni cihazların piyasaya sürülüşünü hızlandırmaktadır. Bu cihazların işlem güçleri birbirinden oldukça farklıdır. Düşük güçlü kenar cihazlarının aktif kalmaları ve yüksek yük altında çalışmalarının devamı sağlanmalıdır. Bu araştırma, konteyner taşıması ve denetim noktası oluşturma ile durum yönetimi sağlayarak sistem üzerinde kaynak kullanımının yarattığı baskıyı azaltmayı hedef alır. Sunulan yaklaşım, yüksek kaynak kullanımının sorunlarından bahseder ve araştırmanın temel aldığı taşıma tabanlı çözümü açıklar. Bu çözüm, dağıtık bir metodoloji ile, her cihazın kendi kaynaklarını yönetebildiği ve gerekirse taşıma başlatabildiği bir sistem oluşturur. Bu çözümün çerçevesi ayrıntılı bir şekilde açıklanarak kenarda orkestrasyonu nasıl sağladığı anlatıldıktan sonra, çerçevede kurulan denetim noktası oluşturma ve yönetme sistemi sunulur. Bağımsız şirketlerin yazılımları veya sistemde bulunan araçlar yoluyla durumlu denetim noktası oluşturma yöntemleri incelenmesinin ardından, büyük denetim noktalarının oluşturabileceği yavaş taşıma sorunlarını önlemek için yama yaratımı önerilmiştir. Yamalar, iki denetim noktasının farkını içeren küçük boyutlu dosyalardır. Taşıma sırasında, ardışık denetim noktalarından üretilen yamalar yoluyla artımlı bir taşıma yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemde, yama oluşturma ve denetim noktası oluşturma arasında seçim yapan bir süreç izlenir. Araştırmada, kıyaslama testlerinden elde edilen veriler ile, taşıma için izlenen bu yeni yaklaşımın faydaları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the advent of modern technology, Internet of Things (IoT) has become more commonplace. The widespread usage of IoT-centric technology increases the frequency that new devices will be released into the market, with varying levels of processing power. It is important to ensure lower-end devices, such as edge computing systems, keep up-time parity with higher-end devices and do not fail under high loads. This research aims to address this issue by experimenting with state management via migration and checkpoint creation, reducing stress caused by resource usage on any given system. The presented approach talks about the problems of high resource usage, then elaborates on the migration based solution that it is built off of. This solution, with a decentralized methodology, creates a system where every host can independently manage resources and initiate migrations as needed. The framework of this solution is explained in detail, and how it handles orchestration on edge computing is examined. Then, a checkpoint creation and management system is built on the framework. Ways of stateful checkpoint creation, by way of third party libraries or built-in methods for container providers, are explored. Afterwards, the potential issue of slow transfers for large checkpoints is tackled, by way of creating patches: Lightweight files made by comparing two checkpoints, which can be created non-invasively using system calls provided by the kernel. By using patch files created between consecutive checkpoints during the migration process, an incremental transfer method can be observed. This method is implemented in a decision making process that chooses between patch creation and checkpoint creation. With the data acquired from all the benchmark tests, the research shows the benefits of this new approach to migration.