Konya Kapalı Havzası'nın taban akımı değişiminin incelenmesi
Investigation of base current changes in Konya Closed Basin
  1. Tez No: 928418
  2. Yazar: FATMA SENA KART
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDETTİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Konya Kapalı Havzası'nın taban akımı değişimi incelenmiştir. Araştırma kapsamında, 1987, 1990, 1995, 2000 ve 2020 yıllarında yer alan akım gözlem istasyonlarından elde edilen günlük akım verileri kullanılmıştır. Akım verilerinden yararlanarak taban akımı değerleri dijital grafik metotlarından Sabit Aralık Metotu (Fixed Interval Method), Yerel Minimum Metotu (Local Minimum Method), Kayan Aralık Metotu (Sliding Interval Method) ve debi süreklilik eğrisi metotu kullanılarak hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda enterpolasyon haritaları oluşturulmuştur. Ayrıca Konya Kapalı Havzası'nda yer alan bazı akım gözlem istasyonlarının (16-028, 16-094, 16-100, 16-126, 16-137, 16-148) günlük akım verileri kullanılarak elde edilen taban akım değerlerinin trendi belirlenmiştir. Elde edilen taban akımı verilerinin, IDW (Inverse Distance Weight) metotuyla ve Kriging metotuyla enterpolasyon haritaları çıkarılmıştır. Akımların trend analizi Mann Kendall metotu uygulanarak belirlenmiştir. 1987 yılının IDW enterpolasyon metotuyla oluşturulan haritalarına göre taban akımı 0.01 m³/s ile 20 m³/s arasında değişmektedir. Kriging metotunda ise bu değerin 0.15 m³/s ile 7 m³/s arasında değiştiği gözlemlenmiştir. 2020 yılının IDW enterpolasyon haritası incelediğinde taban akımı değerinin 0.07 m³/s ile 18 m³/s arasında değiştiği tespit edilmiştir. 2020 yılının Kriging haritasında taban akımı değerinin 0.27 m³/s ile 10 m³/s arasında kaldığı gözlemlenmiştir. Konya Kapalı Havzası'nın alt havzalarında yer alan 16-028, 16-094, 16-100, 16-126, 16-137, 16-148 istasyonlarının taban akımı değerlerinin Mann Kendall metotu sonucunda azalan bir trend gösterdiği belirlenmiştir. Bu istasyonların trendinden Konya Kapalı Havzası'nın da yaklaşık 30 yıllık periyotta azalan bir eğilim gösterdiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, havzadaki su kaynaklarının zaman içindeki davranışını anlamak ve yönetim stratejilerini buna göre şekillendirmek açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study looked at the Konya Closed Basin's base flow change. Daily flow data collected from flow observation sites in 1987, 1990, 1995, 2000, and 2020 were used in the study. Digital graphic techniques such the Fixed Interval Method, Local Minimum Method, Sliding Interval Method, and Flow Continuity Curve Method were used to compute base flow values based on the flow data. The resulting calculations led to the creation of interpolation maps. Additionally, utilizing the daily flow data from a few flow observation stations in the Konya Closed Basin (16-028, 16-094, 16-100, 16-126, 16-137, and 16-148), the trend of the bottom current values was ascertained. The IDW (Inverse Distance Weight) and Kriging methods were used to construct interpolation maps of the bottom current data that was acquired. The Mann Kendall method was used to determine the currents' trend analysis. The maps produced using the 1987 IDW interpolation approach show that the bottom current ranges from 0.01 m³/s to 20 m³/s. This number was found to vary between 0.15 m³/s and 7 m³/s using the Kriging approach. Examining the 2020 IDW interpolation map revealed that the bottom current value ranged from 0.07 m³/s to 18 m³/s. The base current value was found to have stayed within the range of 0.27 m³/s and 10 m³/s in the 2020 Kriging map. The Mann Kendall technique revealed that the base current values of stations 16-028, 16-094, 16-100, 16-126, 16-137, and 16-148 in the Konya Closed Basin's sub-basins had a declining trend. Based on these stations' trends, it was concluded that the Konya Closed Basin likewise displayed a declining trend over a roughly 30-year period. These findings offer crucial information for comprehending how the basin's water resources behave over time and adjusting management plans appropriately.