Mechanical and thermal characterization of oyster nut (Telfairia pedata) natural fiber for biocomposite applications
Biyokompozit uygulamaları için istiridye cevizi (Telfairia pedata) doğal lifinin mekanik ve termal karakterizasyonu
- Tez No: 928443
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasına ait olan ve bilimsel adı Telfairia pedata (TP) olan istiridye cevizi bitkisinden elde edilen liflerin mekanik ve termal özelliklerini araştırmaktadır. Bu bitki, yenilebilir yaprakları ve yaklaşık %60 yağ ve %30 protein içeren yağ ve protein açısından zengin tohumları için yetiştirilmektedir. Lifler, çeşitli Afrika bölgelerinde yeterli yağışla gelişen, dayanıklı ve çok yıllık bir bitki olan TP sarmaşıklarından (gövdesinden) elde edilmektedir. TP gövde lifleri şimdiye kadar büyük ölçüde incelenmemiştir; ancak bu araştırma, bu lifleri karakterize etmeye ve biyokompozit doğal fiber malzemeleri olarak potansiyellerini değerlendirmeye odaklanarak alana önemli bir katkı sağlamaktadır. Lif yapısı, kristalinlik, termal stabilite ve mekanik özellikleri değerlendirmek amacıyla gerilme testi, Fourier-dönüşümlü kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi, termogravimetrik analiz (TGA), X-ışını kırınımı (XRD), X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) gibi kapsamlı analizler yapılmıştır. Bulgular, TP liflerini çevre dostu kompozit uygulamalar için umut verici bir alternatif olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mechanical and thermal properties of fibers extracted from the oyster nut plant, scientifically known as Telfairia pedata (TP), which belongs to the Cucurbitaceae family. This plant is cultivated for its edible leaves and oil- and protein-rich nuts, which contain approximately 60% oil and 30% protein. The fibers are extracted from TP vines (stems), a resilient perennial plant that thrives in various African regions with adequate rainfall. TP stem fibers have remained largely unexplored until now; however, this research focuses on characterizing them and evaluating their potential as biocomposite natural fiber materials, offering a notable contribution to the field. Comprehensive analyses, including tensile testing, Fourier-transform infrared (FT-IR) spectroscopy, thermogravimetric analysis (TGA), X-ray diffraction (XRD), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), and scanning electron microscopy (SEM), were performed to assess the fiber structure, crystallinity, thermal stability, and mechanical properties. The findings highlight TP fibers as a promising alternative for eco-friendly composite applications.