Tirozin kinaz inhibitörü kullanılan hematolojik maligniteli hastalarda ciddi enfeksiyon insidansının saptanması ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Determining the incidence of serious infections and evaluation of the risk factors in patients with hematological malignancies treated with tyrosine kinase inhibitors
  1. Tez No: 928476
  2. Yazar: FATMA ZEHRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜZEL TUNÇCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; tirozin kinaz inhibitörü kullanılan hematolojik maligniteli hastalarda gelişen ciddi enfeksiyon sıklığının belirlenmesi, gelişen enfeksiyonlar ile enfeksiyona neden olan etkenlerin dağılımının tanımlanması ve ciddi enfeksiyon gelişimine etki eden risk faktörlerinin değerlendirilmesidir. Çalışma 2014-2021 yılları arasında, tek merkezli, retrospektif ve tanımlayıcı çalışma olarak hastaların medikal kayıtları değerlendirilerek yürütüldü. Bu hastalarda gelişen ciddi enfeksiyonlar kayıt altına alındı. Ciddi enfeksiyon gelişen ve gelişmeyen hastalar tek değişkenli ve çok değişkenli analizle karşılaştırılarak, enfeksiyon gelişimi için risk faktörleri değerlendirildi. Çalışmaya toplam 300 hasta dahil edildi. Ciddi enfeksiyon insidansı %32.3 olarak saptandı. Enfeksiyon gelişen 97 hastada, 327 enfeksiyon epizodu tanımlandı. İlk ciddi enfeksiyon gelişme süresi ortalama 122 gün olarak saptandı. En sık saptanan ciddi enfeksiyon pnömoni olarak saptandı. İnvaziv fungal enfeksiyon insidansı %5.8 olarak saptandı. İnvaziv fungal enfeksiyonlar en sık ibrutinib ve venetoklaks kullanan hastalarda, diğer fırsatçı enfeksiyonlar ise en sık ruksolitinib kullanan hastalarda saptandı. Diabetes mellitus, kronik böbrek hastalığı, KOAH/astım, Kronik Lenfositik Lösemi (KLL), Allojenik Kök Hücre Nakli (AKHN), nötropeni, tirozin kinaz inhibitörü öncesi tedavi kullanımı, kombine kemoterapi ve ibrutinib kullanımı ciddi enfeksiyon gelişimi için risk faktörü olarak tanımlandı. Kronik Miyeloid Lösemi (KML) ve imatinib ciddi enfeksiyon gelişimi açısından koruyucu olarak saptandı. Sonuç olarak; tirozin kinaz inhibitörlerinden ibrutinib kullanılan, komorbiditesi olan, tirozin kinaz inhibitörleri ile birlikte ve öncesinde kemoterapi kullanılan hematolojik maligniteli hastaların, tirozin kinaz inhibitörleri ile tedaviye başlandıktan sonra özellikle ilk 1 yıl içinde ciddi enfeksiyon gelişimi için daha riskli olduğu saptanmıştır. Bu nedenle bu hastaların ciddi enfeksiyon gelişimi açısından yakın takip edilmesi gerektiği düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler; Tirozin Kinaz İnhibitörleri (TKİ), İbrutinib, Ciddi Enfeksiyonlar, Risk Faktörleri
Özet (Çeviri)
The aims of this study are; to determine the frequency of serious infections in patients with hematological malignancies treated with Tyrosine Kinase Inhibitors (TKI), to define the distribution of infections and pathogen microorganisms causing the infection and to evaluate the risk factors affecting the development of the serious infections. The study was conducted as a single-center, retrospective and descriptive study, by evaluating the medical records of the patients between 2014-2021. Serious infections in these patients were recorded. The risk factors for the development of infections were evaluated by comparing the patients with and without the infections by using univariate and multivariate analysis. A total of 300 patients were included in the study. The incidence of serious infections was found to be 32.3%. In 97 patients who developed infections, 327 episodes of infections were identified. The mean time to develop the first serious infection was 122 days. The most common serious infection was found to be pneumonia. The incidence of invasive fungal infections was found to be 5.8%. Invasive fungal infections were most common in patients who were treated with ibrutinib and venetoclax, whereas other opportunistic infections were most common in patients treated with ruxolitinib. Diabetes Mellitus, Chronic Kidney Disease, COPD/Asthma, Chronic Lymphocytic Leukemia (CLL), Allogeneic Stem Cell Transplantation, Neutropenia, chemotherapy treatment before TKI, combined with TKI especially Ibrutinib, were defined as risk factors for development of serious infections. Chronic Myeloid Leukemia (CML) and imatinib were found to be protective against the development of serious infections. As a result; It has been determined that patients with hematological malignancies who had comorbidities, were treated with ibrutinib, used chemotherapy together with TKI and those thus used chemotherapy before TKI, were at higher risk for the development of serious infections, especially within the first year treatment of TKI. Therefore, it was thought that these patients should be followed closely for the development of serious infections. Keywords; Tyrosine Kinase Inhibitors (TKI), Ibrutinib, Serious İnfections, Risk Factors