Baş ağrısı şikâyeti ile başvuran hastalarda video elektroensefalografi- polisomnografi ve elektroensefalografi ile uyku bozukluklarının değerlendirilmesi
- Tez No: 928475
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERDAROĞLU, PROF. DR. EBRU ARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Baş ağrısı çocukluk yaş grubunda birçok çocukta görülmekte ve okul günü kaybına sebep olması, günlük aktiviteleri etkilemesi açısından önem arz etmektedir. Uyku bozukluğu da yine çocukluk çağında sık olup baş ağrısı ile iki yönlü ilişkisinin olduğu düşünülmekte ve birbirlerini tetikleyebilmesi nedeniyle tedavi sürecinde sorgulanması gereken bir durum olarak önümüze çıkmaktadır. Bu çalışmada baş ağrısı şikayeti ile başvuran 25 hasta ile 15 sağlıklı kontrol grubu karşılaştırılmıştır. Çalışmaya katılan çocukların anne babalarına uyku anketleri yapılarak subjektif, çocuklara polisomnografi çekilerek de objektif olarak veriler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Headache, observed in many children, is an important disease in terms of causing school day loss and affecting daily activities. Sleep disorder, also common in childhood, has a close association with headache. Because they could trigger each other, each condition needs to be questioned during the treatment process of each disease. In this study, 25 patients presenting with headache and 15 healthy control group were compared. The parents of the children participating in the study were given sleep questionnaires and the data were recorded subjectively. Additionally, polysomnography were performed as an objective test to all of the patients.