Yazılım tanımlı ağlarda uyarlamalı medya dağıtımı için metodlar
Methods for adaptive media delivery for SDN
- Tez No: 928498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde, yazılım tanımlı ağ ortamında uyarlamalı video dağıtımı için optimizasyon yöntemleri geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemler ile video kalitesi arttırılırken kalite değişim sayısı/derinliği ve duraksamalar azaltılarak optimuma yakın kullanıcı deneyim kalitesi sağlanmıştır. Optimizasyon probleminin modellenmesinde, ardışık olarak çalıştırılan üç optimizasyon modeli ve istisnai durumlar için kullanılan bir optimizasyon modeli geliştirilmiştir. Bu optimizasyon modellerinde Doğrusal Programlama, Karma Tamsayılı Doğrusal Programlama ve Tamsayılı Programlama yöntemleri kullanılmıştır. Geliştirilen yöntemleri destekleyecek şekilde istemcilerden tampon bellek (buffer) durumu alınarak olası duraksamaların önüne geçilmiş ve kullanıcılar arasındaki kalite deneyiminin daha adil ve daha az kalite değişimi ile düzgün bir şekilde dağıtılması sağlanmıştır. Benzer şekilde istemciler için belirlenen sunucu ve video kalite bilgisi istemcilere iletilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimization methods for adaptive video distribution in a software-defined networking environment have been developed. With the developed methods, while video quality is increased, the number and depth of quality changes and stalls are reduced, providing a user experience quality close to optimal. In the modeling of the optimization problem, three optimization models executed sequentially and an additional optimization model used for exceptional cases have been developed. These optimization models employ Linear Programming, Mixed Integer Linear Programming, and Integer Programming methods. In support of the developed methods, buffer status is taken from clients to prevent possible stalls, and the quality experience among users has been distributed more fairly and smoothly with less quality change. Similarly, the determined server and video quality information for the clients is communicated to them.