Türkiye bina deprem yönetmeliği'ne göresanayi baca tipi yapıların tasarımı
Design of industrial chimney type structures according to Türkiye building earthquake code
  1. Tez No: 928503
  2. Yazar: UTKU DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE SEVİL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada sanayileşme sonrası yoğun bir şekilde kullanılmakta olan betonarme baca tipi yapılar ele alınmıştır. Çalışma kapsamında 2018 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği detaylı şekilde incelenmiştir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile 2007 Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik arasındaki farklar ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nin getirdiği yenilikler araştırılmıştır. SAP2000 yazılımı üzerinden örnek bir baca yapısının mevcut kesitleri korunarak Mod Birleştirme Yöntemi ile doğrusal analiz yapılmıştır. Yapının geçmişinde Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik'e göre Mod Birleştirme Yöntemi ile yapılmış olan analiz sonuçları ile bu çalışmadan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Her iki yönetmelik arasındaki farklar doğrusal hesap yöntemleri açısından ele alınmıştır. Yüksek yapı sınıfına giren bir baca yapısının her iki yönetmelikte de doğrusal hesap yöntemleri ile ele alınması bakımından çalışmanın özgün değer taşıdığı düşünülmektedir. Çalışma neticesinde, benzer kesitlerle sadece doğrusal hesap yöntemleri kapsamında Modal Analiz Yöntemi mukayese edilmiştir. Bu durumda dahi 2018 deprem yönetmeliğine göre hesaplanan kuvvet ve momentlerin 2007 deprem yönetmeliği değerlerine göre oldukça arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines reinforced concrete chimney type structures that have been used intensively after industrialization. Within the scope of the study, the Turkish Building Earthquake Code, which entered into force in 2018, was examined in detail. The differences between the Turkish Building Earthquake Code and the 2007 Code on Buildings to be Constructed in Earthquake Zones and the innovations brought by the Turkish Building Earthquake Code were investigated. A linear analysis of a sample chimney structure was performed using the mode combination method using SAP2000 software, preserving the existing sections. The results of the analysis performed in the past of the structure using the mode combination method according to the Code on Buildings to be Constructed in Earthquake Zones were compared with the results obtained from this study. The differences between the two codes were addressed in terms of linear calculation methods. It is thought that the study has original value in that a chimney structure included in the high-rise structure class is addressed with linear calculation methods in both regulations. As a result of the study, the modal analysis method was compared with similar sections only within the scope of linear calculation methods. Even in this case, it was observed that the forces and moments calculated according to the 2018 earthquake code increased significantly compared to the 2007 earthquake code values.