Çelik sanayi yapılarının 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne göre analiz ve tasarımı
Analysis and design of inductrial steel structure according to the 2018 Turkish Earthquake Code
  1. Tez No: 523119
  2. Yazar: ÖMER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Türkiye'de kullanılan mevcut deprem yönetmeliği (DBYBHY 2007) ve TS648 ( Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları) gibi yönetmelik ve standartların çelik yapıların tasarımında yetersiz kalması sebebiyle, bazı projelerin tasarımında farklı ülkelerin ilgili standartlarına başvurma ihtiyacı duyulmaktadır. Bu durum ise çelik yapıların tasarımı ile ilgili bir bilgi kirliliğinin oluşmasına, çelik sistem analizlerinin daha karmaşık bir hal almasına sebebiyet vermiştir ve çelik yapıların daha yaygın bir şekilde kullanılmasını engellemektedir. Bu konuda yıllardır üzerinde çalışılan ve taslak olarak hazırlanan 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde özellikle Çelik yapıların tasarımına yönelik kapsamlı bilgilere yer verilmiştir. Bu yönetmeliğin 2018 yılında yürürlüğe girmesi ile birlikte çelik yapılar ile ilgili belirsizliklerin ortadan kalkması beklenmektedir. Bu çalışmada; çelik sanayi yapıların, 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018) esaslarına göre analiz ve tasarımı yapılmıştır. Yapıların analizi ve tasarımı amacıyla, matris deplasman metoduna dayalı bir bilgisayar programı hazırlanarak, yönetmelikte belirtilen Yük ve Dayanım Katsayıları ile Tasarım (YDKT) ve Güvenlik Katsayıları ile Tasarım (GKT) kriterlerine göre analiz yapılıp irdelenmiştir. Her iki yöntem ile elde edilen tasarım sonuçları irdelenerek, yöntemler karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı Anahtar Kelimeler : Çelik elemanlar, Güvenlik Katsayıları ile Tasarım (GKT), Yük ve Dayanım Katsayıları ile Tasarım
Özet (Çeviri)
Existing earthquake regulations used in Turkey such as DBYBHY 2007 and TS648 (Steel Construction and Construction Rules) are not insufficient in terms of design of steel structures and it's necessary to refer to the relevant standards of many other countries while designing those projects. This gap in Turkish regulations let to drafting and development of specific and comprehensive regulations on designing steel structures which named as“2018 Turkish Earthquake Regulation on Buildings Regulations”. With the introduction of this rule in 2018, it is expected that uncertainties regarding steel structures will be eliminated. In this study, steel structures were analyzed and designed in accordance with the“2018 Turkish Earthquake Regulation on Buildings Regulations”principles. For the analysis and design of structures, a computer program based on the matrix displacement method was prepared and analyzed in accordance with the Load and Strength Coefficients Design (LRFD) and Safety Coefficients and Design specified in the regulations. The results of the design obtained using both methods were investigated and methods were compared. Science Code : Department of Civil Engineering