Kırılgan ve büyüklenmeci narsisistik kişilik eğilimi düzeylerine göre romantik ilişkilerde aldatma ve manipülasyon
Infidelity and manipulation in romantic relationships according to fragile and grandiose narcissistic personality tendencies
- Tez No: 928535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kırılgan ve büyüklenmeci narsisistik kişilik eğilimlerinin romantik ilişkilerde aldatma ve manipülasyonla olan ilişkisi incelemektir. Araştırma yetişkin bireylerin katıldığı, nicel araştırma modelleri arasından ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimleyici ve kesitsel nitelikte bir çalışma tasarımındadır. Çalışmanın örneklemi uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 400(207 kadın 193 erkek) yetişkinden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak“Sosyo-demografik Bilgi Formu, Aldatma Eğilimi Sebepleri Ölçeği,Beş Faktör Narsisizm Ölçeği,Duygusal Manipülasyon Ölçeği ve Narsisistik Kişilik Envanteri ”kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında, tüm istatistiksel analizler SPSS 26 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçekler arasındaki korelasyon düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon analizi kullanılarak araştırılmıştır. Araştırma sonucunda; kırılgan narsisistik eğilim düzeyi ile aldatma arasında anlamlı ve negatif bir ilişki varken, büyüklenmeci narsisistik eğilim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Narsisizmin her iki boyutunun da manipülasyon davranışı ile anlamlı bir ilişki gösterdiği gözlemlenmiştir. Regresyon analizleri, kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm puanlarının manipülasyon puanları üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmanın bulguları literatürde bulunan çalışmalar doğrultusunda tartışılmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak ileride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the relationship between fragile and grandiose narcissistic personality tendencies and infidelity and manipulation in romantic relationships. The research is descriptive and cross-sectional in design, utilizing a relational survey model among quantitative research methods. The sample of the study consists of 400 adults (207 women, 193 men) selected using a convenience sampling method. Data collection tools used in the study include the“Socio-Demographic Information Form, Reasons for Infidelity Scale, Five-Factor Narcissism Scale, Emotional Manipulation Scale, and Narcissistic Personality Inventory.”All statistical analyses in this study were performed using SPSS 26 software. The level and direction of the correlation between the scales were examined using Pearson Correlation analysis. As a result of the research, a significant negative relationship was found between the level of vulnerable narcissistic tendencies and infidelity, while no significant relationship was observed with the level of grandiose narcissistic tendencies. It was observed that both dimensions of narcissism had a significant relationship with manipulative behavior. Regression analyses indicated that vulnerable and grandiose narcissism scores had a significant predictive effect on manipulation scores. The findings of the study were discussed and interpreted in line with the existing literature. Based on the results of the study, suggestions were made for future research.