Porter'ın jenerik stratejilerinin ve stratejik yönelimlerinin firma performansıyla ilişkilendirilmesi: Gana sigorta sektörü üzerine bir araştırma
Associating Porter's generic strategies and strategic orientations to firm performance: A research on the insurance industry in Ghana
- Tez No: 928534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Firma düzeyindeki stratejiler, sürdürülebilir rekabet avantajı için kurumsal performansın ve hayatta kalma araçlarının temel itici güçleri arasında yaygın olarak kabul edilmektedir. Stratejik yönetim literatüründe strateji tipolojilerine ilişkin çok sayıda yayın bulunmaktadır. Bunlar arasında Porter'ın jenerik stratejileri ile Miles ve Snow'un stratejik yönelimleri öne çıkmaktadır. Konuyla ilgili olarak gelişmiş ülkelerde yapılan ve çelişkili sonuçlar veren çok sayıda çalışma göz önüne alındığında, Gana gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerindeki uygunluğa odaklanılmaması endişe vericidir. Bu araştırmayla, Gana'daki sigorta şirketlerinin potansiyel kullanım stratejileri ve bunların performansları üzerindeki etkilerine ilişkin bulgularımızı yansıttık ve stratejik yönelimlerin jenerik stratejiler ile firma performansı arasındaki ilişki üzerindeki aracılık etkisini test ettik. Bu çalışmada, tanımlayıcı bir anket araştırma yöntemi kullanılmış ve sigorta şirketlerinin strateji uygulamasından sorumlu 250 üst düzey yöneticisi örnekleme alınmıştır. Bir anket ile firmalar hakkında bilgi toplanmış ve veri analizi için SPSS 23 for Windows, AMOS 24 programı ve R programı kullanılmıştır. Sonuçlar, iki strateji tipolojisi ile firma performansı arasında genel olarak pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu, odaklanma ve araştırmacı stratejilerinin en iyi performans gösteren stratejiler olduğunu ortaya koymuştur. Maliyet liderliği, Analizciler ve savunucuların performans üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. Ayrıca, çalışma jenerik stratejiler ile firma performansı arasındaki ilişkide stratejik yönelimlerin aracılık rollerini araştırarak kısmi aracılık etkilerini ortaya çıkarmıştır. Spesifik olarak, savunucuların jenerik stratejiler ve firma performansı üzerinde tam aracılık etkisi varken, analizci ve araştırmacıların sadece farklılaştırma ve odaklanma stratejileri ve firma performansı üzerinde aracılık etkisi vardır. Öte yandan, analizcinin jenerik stratejiler ve performans üzerinde herhangi bir aracılık etkisi olmamıştır. Çalışma, firma düzeyindeki iki stratejinin firma performansını olumlu yönde etkilediği sonucuna varmış ve firmalara rekabet avantajı için bir strateji seçmeden önce rekabet ortamını dikkatle analiz etmelerini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Firm level strategies have widely been considered to be among the main drivers of organizational performance and survival means for sustainable competitive advantage. The literature on strategic management has an extensive number of publications on strategy typologies. Among them, Porter's generic strategies and the Mile and Snow's strategic orientations stand out. The lack of focus on its relevance in developing economies, such as Ghana's, is concerning, considering the abundance of study on the topic in advanced countries, which has yielded conflicting conclusions. With this research, we filled the gaps in our understanding of the strategies potential use and their impact on the performance of insurance firms in Ghana as well as testing the mediating effect of strategic orientations on the relationship between generic strategies and firm performance. The study employed a descriptive survey research method, sampling 250 top-level management members of the insurance companies responsible for strategy implementation. A questionnaire collected information about the firms, and SPSS 23 for Windows, AMOS 24 program, and R program were used for data analysis. The results revealed a general positive and significant relationship between the two strategy typologies and firm performance with focus and prospector being the best performing strategies. Cost leadership, analyzers and defenders however, did not have any significant effect on performance. Additionally, the study uncovered partial mediating effects by investigating the mediating roles of strategic orientations on the relationship between generic strategies and firm performance. Specifically, defenders had full had full mediating effecting effect on generic strategies and firm performance, while analyzer and prospector had mediating effects only on differentiation and focus strategies and firm performance. Analyzer, on the other hand did not have any mediating effect on generic strategies and performance. The study concluded that the two firm level strategies positively impact firm performance, recommending firms to carefully analyze the competitive environment before selecting a strategy for competitive advantage.