Yapısal aile terapisinin aile travma semptomlarına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of structural family therapy on family trauma symptoms
  1. Tez No: 928536
  2. Yazar: YASİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, yapısal aile terapisinin aile içi travma semptomları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında çalışmada ilk olarak aile kavramına değinilmiş ve ailenin özellikleri değerlendirilmiştir. Daha sonrasında yapısal aile sistemleri kuramı ele alınarak bu kuram detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde aile terapisinin tarihçesi, aile terapisinin ihtiyacını doğuran durumları ve aile terapisi yaklaşımları incelenmiştir. Son olarak çalışmada, travma kavramı; psikolojik travma, travmatik yaşantılar, travma türleri, travma sonrası tepkiler incelenerek bu alanda daha önce ele yapılmış olan çalışmalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of structural family therapy on family trauma symptoms. Within the scope of this purpose, the concept of family was first mentioned in the study and the characteristics of the family were evaluated. Afterwards, structural family systems theory was discussed and this theory was examined in detail. In the following sections of the study, the history of family therapy, situations that give rise to the need for family therapy, and family therapy approaches are examined. Finally, in the study, the concept of trauma; Psychological trauma, traumatic experiences, types of trauma, post-traumatic reactions were examined and previous studies in this field were evaluated.