Uluslararası ilişkilerde postkolonyal kuram: Frantz Fanon'un katkıları üzerine bir analiz
Postcolonial theory in international relations: An analysis on contributions of Frantz Fanon
- Tez No: 928541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOBAN ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Postkolonyal teori, Uluslararası İlişkilerde hem teoride hem uygulamada baskın olan Batı-merkezli yaklaşımlara meydan okuyarak uluslararası güç ilişkilerini Üçüncü dünya ülkelerinin perspektifinden görmeyi önermektedir. Bu bağlamda Edward Said, Gayatri Spivak ve Homi Bhabba'nın görüşleri Uluslararası İlişkiler çalışmalarında oldukça ses getirmiştir. Bu çalışma Türkçe literatürde göz ardı edilen Frantz Fanon'un postkolonyal teoriye katkılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Böylelikle görüşlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayarak, günümüz dünyasında ülkeler arasındaki eşitsiz güç ilişkilerinin farklı boyutlarıyla görülmesine katkıda bulunmaktadır. Bunun için çalışmada, öncelikle geleneksel ve eleştirel teoriler anlatılmaktadır. Ardından, eleştirel teorilerden biri olan post-kolonyal teorinin önde gelen isimlerinin görüşlerine yer verilmektedir. Son olarak Frantz Fanon'un çalışmaları incelenerek, alandaki yeri ve alana katkıları analiz edilmektedir. Fanon'un görüşlerinden hareketle çalışma, kolonyalizm döneminde sömürge halklarına uygulanan sosyopsikolojik şiddetin, günümüz uluslararası ilişkilerinde devletlerarası ilişkilerde etkisini sürdürdüğünü iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
Postcolonial theory challenges the Western-centred approaches that dominate both theory and practice in International Relations and proposes viewing international power relations from the perspective of Third World countries. In this context, the views of Edward Said, Gayatri Spivak, and Homi Bhabha have been widely recognized in IR studies. This study aims to analyze Frantz Fanon's contributions to postcolonial theory, which have been neglected in Turkish literature. Providing a clearer understanding of his views enhances the comprehension of the unequal power relations between countries in today's world. For this purpose, the study first introduces traditional and critical theories of IR. Then, the viewpoints of prominent scholars in post-colonial theory, which is classified as a critical theory, are outlined. Lastly, Frantz Fanon's works are analyzed in detail, highlighting his contributions to the field. Building on Fanon's perspectives, this study posits that the sociopsychological violence perpetrated against colonial peoples during colonialism continues to influence interstate relations in contemporary international relations.