Türkiye'de sağlık politikalarının tarihsel süreçten incelenmesi
Examination of health policies in Turkey from a historical perspective
  1. Tez No: 928540
  2. Yazar: SEFERİYE BOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye'de sağlık politikalarının tarihsel süreç içerisinde yaşadığı gelişimi ve sağlık alanında meydana gelen inovasyonların bu süreçteki rolünü inceleyen bu çalışmanın amacı, sağlık sistemine yön veren politikaların nasıl şekillendiğini ve ilgili politikaların sağlık hizmetlerine nasıl bir etki yarattığını ortaya koyabilmektir. Aynı zamanda dijital sağlık uygulamalarının sağlık yönetiminde nasıl bir dönüşüm sağladığının analiz edilmesi de çalışmanın amaçları arasında yer almaktadır. Bu bilgilerden yola çıkarak sağlık politikalarının değişim sürecinin anlaşılması ve gelecekteki politika geliştirme süreçlerine katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden derleme şeklinde gerçekleştirilmiş olup tarihsel analiz ve literatür taraması yapılmıştır. Türkiye'de sağlık politikalarının dönüşümü, Cumhuriyet öncesi dönemden günümüze gelinceye dek yaşanan gelişmeler dikkatli bir şekilde incelenmiştir. 2003 yılında uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı ve 2017 yılından sonra gerçekleştirilen düzenlemeler çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Bununla birlikte geçtiğimiz yıllarda sağlık hizmetlerinde inovasyonun artan önemi vurgulanarak Türkiye özelinde dijital sağlık uygulamalarının gelişimi değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular gereğince Türkiye'de sağlık politikalarının gelişiminin dönemsel olarak değişen siyasi ve ekonomik koşullara bağlı bir şekilde şekillendiğini söylemek mümkündür. 2003 yılında yaşanan reformlarla birlikte sağlık hizmetlerine erişimin daha geniş bir hal aldığı ancak yapısal sorunların günümüzde halen devam ettiği görülmektedir. 2017 yılından sonra gerçekleştirilen revizyonlarla beraber sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği ve finansmanı üzerinde farklı düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Dijital sağlık hizmetlerine dair yaşanan gelişmeler bazında e-Nabız uygulaması gibi sağlık bilişim sistemlerinin entegrasyonu, vatandaşların sağlık verilerine erişimini daha kolay bir hale getirmiş ve sağlık hizmetlerini daha etkin bir şekilde yönetilmesine katkıda bulunmuştur. Araştırmada elde edilen veriler Türkiye'de sağlık politikalarının gelişiminin sistem etkinliği ve erişilebilirliği artırmaya dair reformlar bazında gerçekleştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the historical development of health policies in Turkey and the role of innovations in the field of health in this process. The aim of the study is to reveal how the policies that guide the health system are shaped and how the relevant policies affect health services. The analysis of how digital health applications transform health management is also among the objectives of the study. It is aimed to understand the process of change in health policies and to contribute to future policy development processes, based on this information. The research was conducted in the form of a compilation of qualitative research methods, historical analysis and literature review were conducted. The transformation of health policies in Turkey, the developments from the pre-Republic period to the present day were carefully examined. The Health Transformation Program implemented in 2003 and the regulations implemented after 2017 constitute the focus of the study. The increasing importance of innovation in health services in the past years was emphasized, and the development of digital health applications in Turkey was evaluated. The findings obtained in the study show that the development of health policies in Turkey is shaped by periodically changing political and economic conditions. With the reforms in 2003, access to health services has become more widespread, but structural problems still continue today. Different regulations have been made on the sustainability and financing of health services, along with the revisions made after 2017. The integration of health information systems such as the e-Pulse application has made it easier for citizens to access health data and contributed to the more effective management of health services, together with the developments in digital health services. The data show that the development of health policies in Turkey has been based on reforms to increase system efficiency and accessibility.