Hastanelerin afetlere hazırlıklarının kurumsal olarak değerlendirilmesi (ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi örneği)
Institutional evaluation of hospitals' disaster preparedness (ÇOMU Health Pravtice and Research Hospital example)
- Tez No: 928546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İlk ve Acil Yardım, Hospitals, Emergency and First Aid
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hastane afet ve acil durum planları (HAP); hasta, afetzede ve çalışanların güvenliğini sağlamak, kurumun mevcut malzeme ve kaynaklarını etkin kullanmak amacıyla oluşturulan stratejiler ve önlemler şeklinde tanımlanabilir. Planlamaların prosedür ve standartlarını genellikle devletler ve resmi kurumlar tarafından belirlenen hazırlık çalışmalarının tümüdür. Hastanelerin afetlere hazırlığının sağlanması için öncelikle çalışan tüm düzey personelin afetlerde bakım sağlama, malzemeleri etkin kullanma ve afet bilincini sağlama ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görevli hastane afet ekibinin afetlere kurumsal hazırlıkları değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma sonucunda HAP planındaki ekibin afet planı gelişimi, afet planı ile ilgili işbirliği, afet durumunda spesifik müdahale stratejileri, yerel artış kapasitesi, mevcut malzemeler ve kaynaklar ve afet eğitimi boyutları ile mevcut durumu değerlendirilmektedir. Araştırmanın evrenini, ÇOMÜ Hastanesi HAP planında resmi olarak görevli 332 kişi oluşturmaktadır. Araştırma tanımlayıcı tipte epidemiyolojik bir çalışmadır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak 2017 yılında Dan James VICK tarafından geliştirilen ve“Assessment Of Community Hospital Disaster Preparedness In New York State”isimli doktora tezinde kullanılan“Community Hospital Disaster Preparedness Survey”formu kullanılmıştır. Anket formu Gürsoy (2019) tarafından“Kamu Hastaneleri İçin Kurumsal Afet Hazırlık Değerlendirme Formu”olarak Türkçeye çevrilmiş ve uyarlama çalışması yapılmıştır. Araştırmada kurumal hazırlık puan ortalaması 44.5433.62 olarak bulunmuş ve orta düzey olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospital disaster and emergency plans (HAP); can be defined as strategies and precautions created to ensure the safety of patients, disaster victims and employees, and to use the institution's existing materials and resources effectively. The procedures and standards of planning are generally the entirety of the preparation work determined by states and official institutions. In order to ensure hospitals' disaster preparedness, it is possible to ensure that all personnel at all levels provide care in disasters, use materials effectively and provide disaster awareness. This study aims to evaluate the institutional preparations of the hospital disaster team working at Çanakkale Onsekiz Mart University (ÇOMÜ) Health Practice and Research Hospital for disasters. As a result of this study, the disaster plan development of the team in the HAP plan, cooperation regarding the disaster plan, specific intervention strategies in case of disaster, local increase capacity, existing materials and resources and disaster training dimensions and current status are evaluated. The universe of the study consists of 332 people officially assigned in the HAP plan of ÇOMÜ Hospital. The research is a descriptive epidemiological study. The“Community Hospital Disaster Preparedness Survey”form, which was developed by Dan James VICK in 2017 and used in his doctoral thesis titled“Assessment of Community Hospital Disaster Preparedness In New York State”, was used as the data collection tool of the study. The survey form was translated into Turkish as“Institutional Disaster Preparedness Assessment Form for Public Hospitals”by Gürsoy (2019) and an adaptation study was conducted. In the study, the institutional preparedness score average was found to be 44.5433.62 and was determined as medium level.