Libya devlet-içi çatışmasının analizi: Çatışmaya Dair Çözüm Stratejileri (ÇD+ÇS)
Analysis of Libyan intra-state conflict: Conflict-Related + Solution Strategies (CR+SS)
- Tez No: 928593
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EFEGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Çatışma kavramı, farklı alanlarda ve farklı boyutlarda incelenen bir olgu olarak ön plana çıkmaktadır. Uluslararası ilişkiler alanında bu olgu, özellikle devlet-içi ve devletlerarası çatışmalar üzerinden incelenmektedir. Nitekim Soğuk Savaş sonrası dönemde, devlet-içi çatışmaların sayısının artması ile bu tür çatışmalara ilişkin çalışmalar daha da yoğunlaşmıştır. Özellikle, modern zamandaki devlet-içi çatışmaların, ulusal, bölgesel ve uluslararası güvenliğe yönelik tehdit potansiyelini arttırması ve bu tür çatışmaların kaotik bir durumu yansıtması, çatışmaların analizini ve çözümünü ortaya koymayı elzem kılmıştır. Bu bağlamda mevcut çalışma, devlet-içi çatışma örneği olarak Libya'daki çatışmayı anlaşılır kılmayı ve çatışmaya yönelik çözüm stratejileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Nitekim çatışma çözümü, çatışmayı analiz etme ve çatışmaya yönelik çözüm stratejileri geliştirme uğraşısı olarak literatürde yer edinmektedir. Çalışmanın kapsamı, Libya'nın çeşitli düzeylerde iç çatışmalara maruz kaldığı 2011-2022 yılları arasındaki süreç ile sınırlandırılmıştır. Çalışma, çatışma analizi modeli olarak 'çatışma haritalandırması' yöntemi çerçevesinde devlet-içi çatışmaların nasıl analiz edilebileceğini ortaya koymaktadır. Nitekim çatışma haritalandırma, karmaşık bir durumu yansıtan devlet-içi çatışmaları çok boyutlu bir şekilde inceleyerek, bu tür çatışmaların anlaşılmasına olanak ve çatışmaların analiz edilmesinde pratiklik sağlamaktadır. Ayrıca, çatışma haritalandırma yöntemi baz alınarak üretilen 'Çatışmaya Dair + Çözüm Stratejileri (ÇD+ÇS)' çalışmanın ana çerçevesini oluşturmaktadır. ÇD+ÇS, çatışmayı birçok boyutuyla analize tabi tuttuğu gibi, çözüme yönelik stratejilere de odaklanmaktadır. Böylelikle çalışma, çatışma çözümü teorisini Libya örneği üzerinden pratiğe dökerek, çözüme yönelik kısa vadeli etki sağlayacak stratejiler sunmaktan ziyade uzun vadeli etki sağlayacak stratejiler sunarak, çağdaş çatışma çözümüne önemli katkılar sunmaktadır. Nihayetinde, Libya devlet-içi çatışmasının çözümü, çatışmanın derinlemesine ve sağlıklı bir şekilde analiz edilerek çözüm stratejileri geliştirmeyi gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda, çatışmanın nedenleri, aktörleri, dinamikleri ve bağlamı derinlemisine analiz edilerek, çözüme yönelik olası senaryolar üretilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of conflict stands out as a phenomenon that is examined in different fields and at different dimensions. In the field of international relations, this phenomenon is examined particularly through intra-state and inter-state conflicts. Indeed, with the increase in the number of intra-state conflicts in the post-Cold War period, studies on such conflicts have intensified. In particular, the fact that intra-state conflicts in modern times have increased the potential to threaten national, regional and international security and that such conflicts reflect a chaotic situation has made it essential to analyze and resolve conflicts. In this context, the current study aims to make the conflict in Libya understandable as an example of intra-state conflict and to develop conflict resolution strategies. Indeed, conflict resolution has a place in the literature as an effort to analyze conflict and develop conflict resolution strategies. The scope of the study is limited to the period between 2011 and 2022, when Libya was subject to internal conflicts at various levels. The study reveals how intra-state conflicts can be analyzed within the framework of the 'conflict mapping' method as a conflict analysis model. Indeed, conflict mapping provides the opportunity to understand intra-state conflicts that reflect a complex situation in a multidimensional way and provides practicality in analyzing such conflicts. In addition, the main framework of the study is the 'Conflict-Related + Solution Strategies (CR+SS)' produced based on the conflict mapping method. CR+CS analyzes the conflict in many dimensions as well as focusing on strategies aimed at solution. Thus, the study puts the conflict resolution theory into practice through the example of Libya, and offers strategies that will provide long-term effects rather than strategies that will provide short-term effects for solution, thus making significant contributions to contemporary conflict resolution. Ultimately, the solution of the Libyan intra-state conflict requires the conflict to be analyzed in depth and soundly and solution strategies to be developed. In this context, the causes, actors, dynamics and context of the conflict are analyzed in depth and possible scenarios are produced for solution.