Katılım endeksleri ve arındırma işleminin faiz hassasiyetine sahip yatırımcılar nezdinde bilinirliği
Awareness of investors with interest sensitivity to participation indices and purification processes
  1. Tez No: 928594
  2. Yazar: AHMET GÜRTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, faiz hassasiyetine sahip yatırımcıların, borsada listelenen katılım endeksleri ve bu endeksler için uygulanan arındırma işlemleri hakkında bilgi sahipliği ve bu konular hakkındaki tutum düzeylerini ölçmek üzere yapılmıştır. Ağustos 2024 itibariyle Borsa İstanbul yatırımcı sayısı 7.385.324 kişi olmakta ve bu araştırmanın çalışma grubunu da bu evren içerisinde kolay örnekleme yolu ile ulaşılan katılımcılardan oluşmaktadır. Kolay örnekleme yolu ile 725 kişiden oluşan örneklem sayısına ulaşılan bu çalışmada hedeflenen amacı ortaya çıkarmak için anket çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın ölçme araçlarının istatistiksel güvenilirliği Cronbach's Alpha katsayısı incelenerek değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre araştırmanın bütün ölçme araçları 0.70 üzerinde yeterli bir istatistiksel güvenilirliğe sahip olmaktadır. Çalışma grubunun araştırmanın ölçme araçları olan faiz hassasiyeti, katılım endeksi ve arındırma işlemi bilgi düzeyleri ve katılım endeksi ve arındırma işlemleri tutum düzeylerine dair elde edilen bulgular şu şekilde gerçekleşmiştir; katılımcıların faiz hassasiyetlerinin yüksek bir düzeyde olduğu tespit edilmiştir, bu bulguya göre katılımcıların faiz içeren finansal işlemlerden kaçındıkları, dini sebepler ile faizsiz finansal enstrümanlara yöneldiği ifade edilmektedir. Bununla birlikte katılımcıların katılım endeksi ve arındırma işlemlerine dair de yüksek bir bilgi düzeyine sahip olduğu görülmüş ve son olarak da benzer bir şekilde araştırma katılımcılarının katılım endeksleri ve arındırma işlemlerine yönelik yüksek düzeyde olumlu bir tutuma sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the knowledge and attitudes of interest-sensitive investors regarding participation indexes listed on the stock exchange and the purification processes applied to these indexes. The study group for this research consists of participants reached through convenience sampling from Borsa Istanbul which has 7.385.324 investors as of August 2024. A total of 725 participants were surveyed using a convenience sampling method to achieve the study's objective. The statistical reliability of the research's measurement tools was assessed by examining Cronbach's Alpha coefficient, with all tools showing sufficient reliability above 0.70. The findings regarding participants' interest sensitivity, knowledge of the participation index and purification process, and their attitudes are as follows: Participants displayed a high level of interest sensitivity, meaning they avoid financial transactions involving interest and prefer interest-free financial instruments for religious reasons. Additionally, they showed a strong understanding of the participation index and purification processes. Finally, participants had a positive attitude toward both participation indexes and purification processes.