İbn Acibe'nin Bahru'l-Medîd adlı tefsirinde aile hukukuna dair ayetlere yapılan işârî yorumlar
Illusive comments made on the verses about family law in Ibn Acibea's commentary called Bahru'l Medid
- Tez No: 928602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERVİŞ DOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tez çalışmamıza konu ettiğimiz“el-Bahrü'l-Medîd fî Tefsîri'l-Kur'âni'l-Mecîd”adlı eser, Faslı mutasavvıf ve müfessir İbn Acîbe (ö. 1224/1809) tarafından kaleme alınmış bir işârî tefsîrdir. İbn Acîbe tefsîri Bahrü'l-Medîd'de Kur'ân'ın tamamını hem zahirî hem de batınî/işârî yöntemle tefsîr etmiştir. Çalışmamızda İbn Acîbe'nin mezkur eserindeki İslam aile hukukuna dair ayetleri işârî tefsîre nasıl konu ettiği araştırılmıştır. İslam aile hukukuyla ilgili olan ve Allah'ın açık ve kesin bir dille beyan ettiği ayetleri bir mutasavvıfın keşf ve ilham gibi farklı bakış açısıyla nasıl yorumladığı üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Bu özel konu üzerinden ilerlediğimiz temel mesele aslında İslam'ın üçüncü yüzyılından itibaren mevcudiyetini korumaktadır. Bu meseleye Bahrü'l-Medîd'in münâkehât/aile hukuku ile ilgili ayetleri özelinde bir inceleme üzerinden bakılmıştır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İbn Acîbe'nin hayatı ile ilgili özet bilgilere ve ilmî kişiliğine yer verilmiştir. İkinci bölümde İbn Acîbe'yi ve tefsîrini anlayabilmek için işârî tefsîr hakkında genel bilgiler verilmiş; ayrıca tezimize konu edindiğimiz Bahrü'l-Medîd adlı eser, işârî tefsîr açısından genel hatlarıyla irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise eserimiz hakkında daha sağlıklı yorumlar yapabilmek için özel bir başlık adı altında –İslâm aile hukuku ayetleri kapsamında- bir yol takip edilmiştir. Böylece ilgili ayetleri tek tek inceleyerek İbn Acîbe'nin ayetleri önce zâhirî sonra da işârî olarak nasıl yorumladığı tespit edilmiştir. Tespitler neticesinde ise tefsîr ve tasavvuf sahasında yazılan bir esere fıkhî bakış açısıyla yaklaşarak ilmî camiaya katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The work titled“el-Bahr al-Medid fî Tefsîri'l-Kur'âni'l-Mecîd”, which is the subject of our thesis study, is an ishari tafsir written by the Moroccan mystic and commentator Ibn Acîbe (d. 1224/1809). Ibn Acîbe interpreted the entire Quran in his exegesis Bahr al-Medid with both exoteric and esoteric/ishari methods. In our study, we investigated how Ibn Acîbe included the verses in his aforementioned work regarding Islamic family law in ishari tafsir. We tried to focus on how a mystic interpreted the verses regarding Islamic family law, which Allah clearly and definitively stated, from different perspectives such as discovery and inspiration. The fundamental issue that we are advancing on this special subject has actually maintained its existence since the third century of Islam. This issue has been examined through a special examination of the verses of Bahrü'l-Medîd regarding munakahât/family law. Our thesis consists of three parts. In the first part, summary information about Ibn Aciba's life and his scientific personality are given. In the second part, information about ishari tafsir is given in order to understand Ibn Aciba and his tafsir; in addition, the work Bahru'l-Medid, which is the subject of our thesis, is examined in general terms in terms of ishari tafsir. In the third part, a path is followed under a special title - within the scope of Islamic family law verses - in order to make healthier comments about our work. Thus, by examining the relevant verses one by one, it is determined how Ibn Aciba interpreted the verses first zāhirī and then iḥarī. As a result of the findings, it is thought that a contribution will be made to the scientific community by approaching a work written in the field of tafsir and Sufism from a fiqh perspective.