Servis yöneticilerinin ego durumları ile yönettikleri servislerin başarı performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the ego states of service managers and the success performance of the services they manage
  1. Tez No: 928601
  2. Yazar: MEHMET CÜNEYİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı dayanıklı tüketim mallarının yetkili servis ağında faaliyet gösteren işletmelerde işletme yöneticilerinin ego durumları ile işletme başarı performansı arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın evrenini bir markanın tüm Türkiye'de faaliyet gösteren yetkili servislerin yöneticileri ve yönetici gibi aktif olarak serviste görev yapan servis sahipleri oluşturmuştur. Araştırma örneklemini anketi yanıtlamayı kabul eden 174 servis oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında ESQ-R“Ego Durumları Ölçeği”ve“Yetkili Servis Şikâyet Oranı”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 24.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda yetkili servis yöneticilerinin ego durumları ile başarı performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a significant relationship between the Ego States of the managers and performance in businesses working for the authorized service network of household appliances. The population of the research consists of the managers of the authorized services of a specific brand operating all over Türkiye and the service owners who actively work in the service just like managers. The research sample consisted of 174 companies that agreed to answer the survey. ESQ-R“Ego States Oran”and“Authorized Service Complaint Rate”were used to collect data. Evaluation of the data was carried out with the SPSS 24.0 program. At the end of the study, no significant relationship was found between the ego states of authorized service managers and their success performance.